Connect with us

Sürmanşet

Avustralya’da çifte vatandaş başbakan yardımcısı görevden azledildi

Published

on

Avustralya’da başbakan yardımcısının görevden alınmasına hükmedilmesinin ardından, hükümet çoğunluğu kaybetti.
Avustralya Yüksek Mahkemesi’nin kararı, Başbakan Yardımcısı Barnaby Joyce’un da aralarında bulunduğu üç siyasetçinin görevden azledilecekleri anlamına geliyor. Diğer iki siyasetçi ise Temmuz ayında görevlerinden istifa etmişti.

Avustralya’nın anayasası, çifte vatandaşlık taşıyanların seçilmesini yasaklıyor.
Mahkemenin kararı, 2013’ten bu yana dört başbakan gören ülkedeki siyasi çalkantıya bir yenisinni eklendiği şeklinde yorumlanıyor

Başbakan Malcolm Turnbull, kararın ardından “Mahkemenin bugünkü kararı açıkça umduğumuz gibi bir sonuç doğurmadı, ancak görev her zamanki gibi devam ediyor” dedi.
Diğer dört siyasetçi ise Fiona Nash, Malcolm Roberts, Larissa Waters ve Scott Ludlam.
Denetim geçiren senatörler, Matt Canavan ve Nick Xenophon’un ise seçilmeleriyle ilgili bir sorun olmadığına hükmedildi.

“Çifte vatandaşlıktan haberimiz yoktu” savunması

İki hafta boyunca durumu değerlendiren yedi kişilik mahkeme heyeti, Anayasa’nın 44’üncü bölümüne istinaden “yabancı bir gücün vatandaşı ya da tebaası” oldukları gerekçesiyle beş siyasetçinin seçilmeye uygun olmadıklarına hükmetti.
Üç gün süren duruşma boyunca, hükümet sadece Roberts ve Ludlam’ın yetkilerinin elinden alınması gerektiğini, diğer kişilerin geçen yıl seçildiklerinde çifte vatandaşlıklarından haberlerinin olmadığını savundu.
Ulusal Parti lideri Barnaby Joyce, Avustralya doğumlu. Joyce, Ağustos ayında babasından ötürü otomatik olarak Yeni Zelanda vatandaşı olduğunu öğrendi.
50 yaşındaki siyasetçi, Yeni Zelanda vatandaşlığından feragat ettiğini açıkladı, böylece ara seçimlerde aday olabilecek.
(BBC TÜRKÇE)

Spor

3 Avrupa kulübü onu istiyor

Published

on

By

West Ham United, Trabzonspor formasını giyen Okay Yokuşlu’ya resmen talip oldu. Sevilla’nın da Milli futbolcuyla ilgilendiği belirtiliyor. İngiliz ekiplerinden West Bromwich de Okay için gözlemci gönderdi.

Ona ‘Yeni Busquets’ diyorlar

Okay için Yeni ‘Sergio Busquets’ tanımlamasını yapan As gazetesi 23 yaşındaki oyuncunun Sevilla’da Nzonzi’nin yerini alabileceğini yazdı. Gazete Sevilla’nın bu mevki için Genk’ten Norveçli futbolcu Sander Berge’le de ilgilendiğini ancak Belçika ekibinin 15 milyon euro’dan aşağısını kabul etmediğini bildirdi. 

8 milyon euro

Okay Yokuşlu’nun 8 milyon euro’ya transfer edilebileceği de vurgulandı.

Continue Reading

Sürmanşet

Bahçeli’ye, vatandaş olmasına tepki gösterdiği robotun tasarımcısından yanıt geldi

Published

on

By

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Suudi Arabistan’ın geçen yıl robot Sophia’ya vatandaşlık vermesine, “Suudi Arabistan ne yapmak istemektedir?” diye tepki göstermişti; robotun tasarımcısından yanıt geldi.

Sophia, dünyanın en gelişmiş insansı robotlarından. Sohbet edebiliyor, duygularını gösteriyor, dahası tercih yapabiliyor. Hong Kong merkezli Hanson Robotics’in geliştirdiği Sophia, geçtiğimiz ekim ayında ilk vatandaş robot olarak dünyanın gündemine oturmuştu. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Sophia’ya vatandaşlık vermişti.
 

Devlet Bahçeli’nin tepki gösterdiği robot Sophia Türkiye’ye geliyor

Bu adıma en ilginç tepkilerden biri, MHP Lideri Devlet Bahçeli’den gelmişti; “Suudi Arabistan bir Hollywood yıldızına benzetilen robota vatandaşlık vererek ne yapmak, nereye varmak istemektedir? Nasıl bir hüsran, husumet kutsal topraklarda hâkimiyet kurmuştur?” demişti.

Bahçeli’nin sözlerine ve yapay zekâ teknolojisinin geldiği noktayı, robotu tasarlayan ve şirketin sahibi olan ABD’li mühendis Dr. David Hanson’dan yanıt geldi. Hong Kong’dan Skype aracılığıyla Habertürk’e konuşan Hanson, Bahçeli’nin sözleriyle ilgili şunları söyledi: “Tabii ki Suudi prens adına konuşamam ama bildiklerimi dile getirebilirim. Prens insan hakları konusunda bazı adımlar atmak istiyor, kadın haklarını genişletmeye çalışıyor. Bir robota vatandaşlık vermesi, bu yaklaşımını gösteriyor. Ayrıca Sophia’yı sadece Hollywood’dan, Audrey Hepburn’den değil dünyadaki pek çok kültürden esinlenerek yarattım. Mesela Nefertiti’den, Kanada’daki yerli halk İnuit’lerden, hatta eşimden etkilendim. Kültürler arasında köprü olacak bir robot olmasını istedim. Bu amaçlarımıza korku ve milliyetçilikle cevap veren herkes, yaratıcılığın ve ilerlemenin önünü kesiyor. “

Sophia’yla birlikte nisanda bir etkinlik için Türkiye’ye gelecek olan Hanson, “O ziyarette Bahçeli’yle görüşüp kendisini anlatır mı?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Tabii ki. Eğer siyasetçiler yeterince cesursa, Sophia tabii ki onlarla sohbet etmeye açık.”

Continue Reading

Spor

Volkan Demirel dümene geçti

Published

on

By

Aykut Kocaman ile aradaki buzları eriten Volkan Demirel, takımda moralleri yükseltmek için kolları sıvadı.

Deneyimli file bekçisi, her idmanda arkadaşlarına konuşmalar yapıyor.

Volkan, peş peşe gelen 2 yenilgiye rağmen hiçbir şeyin bitmediğini hatırlatıp, “Oynayacağımız 10 maç daha var. Bunların hepsini kazanabilecek kalitedeyiz. Yeni Malatya ve Galatasaray galibiyetleri, biz iyeniden havaya sokar, rakiplere ise güçlü bir mesaj olur. Bize düşen, birlik olup, sahada sonuna kadar mücadele etmek” dedi.

Continue Reading

Çok Okunanlar