Ana sayfa Sürmanşet Avusturya’dan Bakan Zeybekçi’ye giriş yasağı

Avusturya’dan Bakan Zeybekçi’ye giriş yasağı

PAYLAŞ

Avusturya makamları, 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümü nedeniyle ülkede düzenlenmek istenen bir etkinliğe Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin katılmasına izin verilmediğini duyurdu.

Reuters Haber Ajansı’nın aktardığı habere göre, Avusturya basınına konuşan Avusturya Dışişleri Bakanlığı’ndan bir sözcü “Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz’un Türk ekonomi bakanının ülkeye girişine izin vermediğini doğrulayabilirim” ifadesini kullandı.

Avusturya, 16 Nisan anayasa değişikliği referandumu öncesinde de ülkelerinde Türk hükümet yetkililerinin kampanya yapmasını “hoş karşılamayacağını” açıklamış ve Avrupa Birliği’ne ortak bir tavır takınma çağrısı yapmıştı.

Daha önce de Hollanda hükümeti, Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş’in, 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümü nedeniyle Salı günü Apeldoorn kentinde yapılacak toplantıya katılmasını “arzu etmediğini” açıklamıştı. Hollanda Dışişleri Bakanlığı’ndan geçen hafta yapılan açıklamada, “mevcut koşullarda iki ülke arasındaki mevcut ilişkiler açısından Türkeş ya da herhangi bir kabine üyesinin Hollanda’ya gelmesinin, arzu edilen bir durum olmadığı” vurgulandı.