Ana sayfa Dünya Avusturya: ‘Siber saldırıların arkasındaki Türk hacker bulundu’

Avusturya: ‘Siber saldırıların arkasındaki Türk hacker bulundu’

PAYLAŞ

Kurier gazetesinin dün yayımlanan haberinde Avusturya Ordusu İstihbarat Ofisi’nin (Heeresnachrichtenamt) yaptığı araştırma sonucunda ABD’de yaşayan Türk hacker’ın kimliğinin tespit edildiği aktarıldı. Amerikalı haber ajansı AP ise bağlantıya geçtikleri Avusturyalı istihbarat servisi yetkililerinin gazetede çıkan haberi doğruladığını belirtti.

Kurier gazetesinin haberinde, Avusturya’nın maruz kaldığı çok sayıdaki bilgiyasar saldırısının arkasında ABD’nin Kentucky eyaletinde yaşayan Arslan A. isimli bir Türk aktivistin yer aldığı belirtildi. Avusturya parlamentosu 7 Şubat’ta yaptığı açıklamada sitesinin 20 dakika kapanmasına yol açan saldırıyı Aslan Neferler Tim’in (ANT) üstlendiğini açıklamıştı. Türkiye medyası da geçtiğimiz aylarda Avusturya’ya Türk hackerlar tarafından gerçekleştirilen saldırıları haber yapmıştı.

‘Renkli bir karakter’

BBC Türkçe’nin aktardığına göre gazete, Bowling Green kasabasında yaşayan, Osman T. ya da General Osman olarak da bilinen Arslan A.’nın renkli bir profile sahip olduğunu yazdı. Amerikan vatandaşı olduğu tahmin edilen Arslan A.’nın erkek kardeşi ve kuzeniyle, üç yatak odası ve iki banyosu olan rahat bir tek katlı evde yaşadığı öne sürüldü.

Mesleğinin ne olduğu sorulduğunda siber güvenlik uzmanı olduğunu söylediği belirtilen Arslan A.’nın ABD ile çok fazla bağının olmadığı, Facebook’taki çoğu arkadaşının Türk olduğu ifade edildi. Arslan A.’nın Facebook fotoğraflarında kendisini Türk ordusunun resmi üniforması içinde göstermeyi sevdiği kaleme alınırken elinde bir tüfek tuttuğu belirtildi. Kimliği bilinmeyen bu hackerların kendilerine ‘asker’ demeyi sevdiği yazıldı.