Ana sayfa Editörden Ayça Söylemez: Beni buradan kurtarın

Ayça Söylemez: Beni buradan kurtarın

PAYLAŞ

Birgün Gazetesi yazarı Ayça Söylemez, cezaevlerinde kötü muamele ve şiddete maruz kalan çocukların hikayelerini kaleme aldı.

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği / Türkiye Hapishane Çalışmaları Merkezi’nin Çocuk Mahpuslar Raporu’ndan alıntılar yapan Söylemez, kendi anlatımlarıyla çocukların gördükleri sistematik işkenceyi köşesine taşıdı.

Çocukların gülüşüne düşman olanların, bürokraside, yargıda, toplumda korunduğunu vurgulayan Söylemez’in 16 yaşında bir çocuğun anlatımlarıyla aktardığı olaylardan biri şöyle:

“Yanımda üç tane gardiyan vardı, bana ‘Üstünü soyun lan’ dediler. Üstümü soyundum, yarı çıplak haldeyken ellerime copla vurdular. Güya hoş geldin dayağı imiş. Bu uygulamayı herkese yapıyorlarmış. Sağ elimi masaya koydular, ‘Hangi elinle taş attın, elini keseyim mi’ diye biri söyledi. Bundan sonra ikinci müdüre götürüldüm. İkinci müdür bana ‘kaşar’ diyerek hakaret etti. Daha sonra rehabilitasyon bölümüne alındım. Geceleyin kısa aralıklarla iki gardiyan geliyordu. ‘Kalk lan ayağa’ deyip elleriyle yüzümüze vuruyorlardı. İkinci müdür, ‘A… koyarım’ diye küfürler etti. Bir gece burada kaldıktan sonra koğuşa götürüldük. Buraya götürüldüğümüzde de hepimizi dövdüler. Göğsüme üç tekme atıldı. Bir gün sabah sayımı sırasında ben gülümsemiştim. Baş gardiyan, ‘Niye gülüyorsun, s.. git’ deyip tokat vurdu.”
Yazının tamamını okumak için tıklayın