Ana sayfa Arka Sayfa Ay’da astronotların kalabilecekleri dev mağaralar bulundu

Ay’da astronotların kalabilecekleri dev mağaralar bulundu

PAYLAŞ

Japonya Aerospace Exploration Agency’sinin (JAXA) aktardığına göre SELENE uydusundaki radarlar, “Ay’ın Marius Tepesi’nin altında 50 kilometre uzunluğunda sağlam bir lava tüneli ve lava akar nehri” buldu ve bu da yeraltı yerleşimi fikrini bir miktar da olsa kolaylaştırıyor.

Chip’in haberine göre, bu buluşun insanlık için potansiyel bir Ay üssü konumu sağlamasının yanı sıra, bu tünelin dış etmenlerden etkilenmemiş ve bu yüzden de geçmişten gelen gazları hapseden değerli Ay taşı örneklerine sahip olma ihtimali bulunuyor. Bu ihtimal de, araştırmacıların heyecanlanmaları için yeterl. Ayrıca ajans, Ay üzerindeki lava tüplerinin, Mars’taki benzer özellikler hakkında önemli bir ders olabileceğini de belirtiyor.

Dahası, JAXA’nın söylediğine göre Ay üzerinde pek çok mağara da bulunmuş durumda. Bu makalede detaylı bir şekilde anlatılan tüp, Ay’ın Marius Tepesi olarak adlandırılan bölgesinin bir parçası olan mağara ve deliklerin arasındaki sadece bir aday.

Şimdi ise yapılması gereken tek şey, bu tünellerin arasından iyi olanların seçilmesi ve Ay’a insanları taşımak için verimli bir yöntem bulunması.