Ana sayfa Genel Aydın Doğan konuştu: Bu sektörde çok çektim

Aydın Doğan konuştu: Bu sektörde çok çektim

Aydın Doğan, gündeme oturan Doğan Medya'nın satışıyla ilgili konuştu.

PAYLAŞ

Doğan Medya Grubu’nun Demirören Grubu’na satılmasıyla ilgili Aydın Doğan, T24‘ten Doğan Akın’ın sorularını yanıtladı. İşte o röportaj:

Doğan Medya Grubu’nun Demirören Grubu’na satıldığı haberini çarşamba günü öğle saatlerinde T24‘te yayımladığımız sırada Doğan Grubu Onursal Başkanı Aydın Doğan‘ın ofisine de not bırakmıştım. Türkiye tarihindeki en büyük medya el değiştirmesini ifade eden kararın ayrıntılarını sormak üzere bıraktığım bu nota, iki gün sonra bugün (cuma) yanıt geldi.

Satış kararı, sürecin geçmişi, medyaya ve Türkiye’ye olası etkileri üzerine yazılacak çok şey var elbette. Ancak bugün söz Aydın Doğan’ın.
39 yıl önce, Abdi İpekçi‘nin 1 Şubat 1979’da öldürülmesinden sonra aynı yıl Karacan ailesinden Milliyet’i satın alarak basın sektörüne giren, 1994 yılında Simavi ailesinden Hürriyet’i alan; Kanal D, CNN Türk televizyonları; Posta, Radikal, Fanatik gazeteleri ve yaklaşık 30 dergi çıkaran Doğan Burda Grubu ile Türkiye’nin en büyük medya topluluğunun sahibi olan Aydın Doğan’a sorulacak çok soru, konuşacak çok şey var elbette. Ancak, kendisine birkaç dakikalık bir telefon görüşmesinin sınırları içinde soru yönelttim. Yanıtlarını yorumsuz paylaşıyorum.

 – Yanıtlarınızı yazmak üzere birkaç soru sormak istiyorum. Önce meslektaşlarımın durumundan başlayayım; satış görüşmelerinde Doğan Medya Grubu çalışanlarının da durumu gündeme geldi mi?
Hayır gelmedi. Zaten çalışanlarımızın tabi olduğu bir hukuk var, hakları var, öyle bir şey gündeme gelmedi. Neden sordunuz?

– Demirören Grubu’na devredilen yayınlarınızda büyük bir tasfiye yapılacağı yolunda yorumlar, iddialar var…
Sanmıyorum. Zaten görüşmelerimiz sırasında “Ben sizin yerinizde olsam gazetenin politikasına dokunmam” dedim. Hükümet yanlısı gazeteler için de bu iyidir. Tabii bu söylediklerim şart olmaz ama bir tavsiyeydi. Ben çalışanlarımın hepsinden memnunum. Gerekirse de konuşurum.

Bu satış için baskı gördünüz mü, sonuçtan üzgün müsünüz?
Hayır. Ama bu sektörde çok çektim. Benden 1 milyar dolar vergi aldılar. Sonra da 260 milyon dolar aldılar. Bunu yapanların 16’sı da FETÖ’cü çıktı. Kimi tutuklandı, kimi kaçtı, ama 16’sı birden FETÖ’cü çıktı. Bu vergiyi benden niye aldılar hâlâ anlamadım.

Söyleşinin devamı için tıklayınız