Ana sayfa Editörden Aydın Engin: AKP iktidarının ve Reis’inin yakında uluslararası hukukla sınavı var

Aydın Engin: AKP iktidarının ve Reis’inin yakında uluslararası hukukla sınavı var

PAYLAŞ

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) tutuklu gazetecilere ilişkin yakında bir karar vereceğini hatırlatan Cumhuriyet yazarı Aydın Engin, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin altında imzasının bulunduğunu söyledi. AİHM’in tutuklu gazetecilerin serbest bırakılmalarına karar vermesi durumunda ne olacağını soran Engin, “AKP iktidarının ve onun her şeyi olan Reis’inin uluslararası hukukla sınavı var. Hem de yakında…” dedi.

Aydın Engin’in “AKP Reis’i AİHM sınavı eşiğinde…” başlıklı yazısının ilgili kısmı şöyle:

Soru: Türkiye, Avrupa Konseyi’nin bir kuruluşu olan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararlarına uyacak mı, yoksa uymayabilecek mi?

Bu soru durup dururken sorulmuyor.
Yakından izleyenler biliyordur; Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi önümüzdeki günlerde (belki de önümüzdeki birkaç gün içinde) tutuklu gazetecilerle ilgili bir karar verecek. Mahkeme kısa süre önce bu davaları öncelikle ele alacağını açıklamıştı. Dolayısıyla “önümüzdeki günlerde” vurgusu bir tahmin değil; bir gerçek, bir “kesin bilgi”.
AİHM’nin tutuklu gazetecilerle ilgili kararının ne olacağını elbette bilmiyoruz.
Gazetecilerin tutuklu yargılanmasında hukuksal bir sakınca olmadığı yönünde bir karar verirse AKP’nin Reis’i olsa olsa haklı çıktığını ilan ederek kostaklanır.
Amaaaaa.
Ama ya AİHM, tutuklu gazetecilerle ilgili “hak ihlali kararı” verir ve derhal serbest bırakılmalarına, yargılanmalarının tutuksuz devam etmesine karar verirse ne olacak?
Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin altında kapı gibi devlet mührü ve imzası var. Keza o sözleşme bağlamında kurulmuş AİHM kararlarının da Türkiye’nin ulusal yasalarının üstünde olduğunu kabul ettiğine ve mahkeme kararlarına uyacağına ilişkin de kapı gibi devlet mührü ve imzası var.

Bildiklerinizi mi yineledim.
Öyle olsun.
Ben sadece yumurta kapıya gelmeden hatırlatmak istedim.
AKP iktidarının ve onun her şeyi olan Reis’inin uluslararası hukukla sınavı var. Hem de yakında…

Yazının tamamı için…