Ana sayfa Editörden Aydın Engin: AKP Reisi panikledi

Aydın Engin: AKP Reisi panikledi

PAYLAŞ

Cumhuriyet yazarı Aydın Engin, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Mustafa Kemal Atatürk’e ilişkin tutumundaki değişiklik tartışmalarına değindi.

Erdoğan’ın başkanlık için ihtiyacı olan oyu toplayamayacağını gördüğünü söyleyen Engin, “Akşam yattı Osmanlıcı, sabah kalktı Atatürkçü bir AKP Reisi var karşımızda” dedi.

Aydın Engin’in yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

AKP Reisi’nin paniğini anlamak zor değil. “Metal yorgunluğu” diye siyasal bağlamda anlamsız bir “teşhis” koydu ve 15 yıllık iktidar yıpranmışlığını, referandumda umduğunu bulamadığı büyük kentlerin belediye başkanlarının omuzuna yıkıp kendi ellerini yıkamaya çabaladı, çabalıyor.

Bırakınız genel kamuoyunu, kendi seçmenini bile ikna edemedi. AKP seçmenleri istifa eden belediye başkanlarının hangi kusurlarından, hatalarından, eksiklerinden dolayı istifaya zorlandığını sorguladı ve kendini ikna edecek bir yanıt bulamadı.

AKP Reisi, kendini takıntılı düşlerine yani devletin yasama, yürütme, yargı erklerinin tümünü kendi elinde topladığı “başkanlık” koltuğuna oturabilmek için ihtiyacı olan oyu toplayamayacağını gördü, görüyor. Üstelik her geçen günün yeni kayıplar getirdiğini de görüyor.

“Akşam yattı Osmanlıcı, sabah kalktı
Atatürkçü” bir AKP Reisi var karşımızda.
Dış politikada yanlış hesap Bağdat’tan, Şam’dan, Berlin’den, Brüksel’den, Washington’dan döndü, dönüyor.
İçerideki yanlış hesap ise o çok güvendiği “sandık”tan dönecek.

Yazının tamamı için…