Ana sayfa Editörden Aydın Engin: Anlaşıldı. Reis kararı vermiş, hükmü kesmiş. Yargıtay aşaması filan artık...

Aydın Engin: Anlaşıldı. Reis kararı vermiş, hükmü kesmiş. Yargıtay aşaması filan artık hikâye

PAYLAŞ

Cumhuriyet yazarı Aydın Engin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Yargı süreci devam ediyor. Enis Berberoğlu ile ilgili verilen karar önemli bir adımdır. Yıl sonuna kadar ciddi manada mahkûmiyet kararları gelecektir diye düşünüyorum…” sözlerini köşesine taşıdı. Erdoğan’ın kendisini ‘başyargıç’ olarak gördüğünü söyleyen Engin, “Reis kararı vermiş, hükmü kesmiş. Yargıtay aşaması filan artık hikâye… ” diye yazdı.

Aydın Engin’in yazısının ilgili kısmı şöyle:

Henüz bitmemiş bir yargı sürecinden söz ediyor. Enis Berberoğlu arkadaşım içinse bir ağır ceza mahkemesinin (bence hukuksal değil siyasal) bir kararı var: 25 yıl hapis. Şimdi dosya Yargıtay’a gidecek ve kesin kararı orası verecek.
İyi de kendini “başyargıç” olarak gören ve sahiden de fiilen “başyargıç, en büyük yargıç, esas kararı veren yargıç” olan AKP Reis’inin verdiği fetva böyle demiyor. Enis Berberoğlu’nun besbelli ki cezası kesinleşmiş. Yargıtay kararı bir biçimsel aşamadan ibaret.
Reis bu fetva ile de yetinmiyor ve ekliyor: “Yıl sonuna kadar ciddi manada mahkûmiyet kararları gelecektir”.
Anlaşıldı.
Reis kararı vermiş, hükmü kesmiş. Yargıtay aşaması filan artık hikâye…
Şimdi şu anda sürüp giden davaları şöyle bir gözünüzün önüne getirin.
Sanıklar ve avukatlar bu cümleyi okuyunca “Ulan harıl gürül savunma hazırlıyoruz ama anlaşılan bu nafile çaba” demeyecekler mi?
Daha önemlisi. O davaları görmekte olan anlı şanlı yargıçlar “Beraat verirsek Reis’i yalanlamış olacağız. Reis’i yalanlamak ne söz, onun görüşlerine katılmamak bile haritadan yer beğenmek anlamına geliyor” demeyecekler mi?
Ne yani, biz sanıklar, bizleri savunan ya da savunacak avukatlar, hele hele o yargıçlar “Ama anayasada Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğu yazıyor” diye kendilerini avutacak kadar salaklar mı?
Galiba “Elveda hukuk” deyip “Peki şimdi ne olacak, ne yapılacak” sorusu üstüne kafa patlatmak gerekiyor…

Yazının tamamı için…