Ana sayfa Editörden Aydın Engin: Böyle bir ucuzluğa düşecek adam değil Cumhurumun Başkanı

Aydın Engin: Böyle bir ucuzluğa düşecek adam değil Cumhurumun Başkanı

PAYLAŞ

Cumhuriyet Yazarı Aydın Engin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın YPG’yi ‘Vay Pi Ci’ olarak teleffuz etmesini yorumladı. Engin yazısında, “E peki o zaman eksiksiz bir yerli ve eksiksiz bir milli olan Cumhurumun Başkanı YPG’yi neden ‘Vay Pi Ci’ diye okusun? Herhalde bize İngilizce bildiğini yutturmak için değil. Böyle bir ucuzluğa düşecek adam değil Cumhurumun Başkanı.” dedi.

Engin’in yazısının ilgili kısmı şöyle:

Siz de izlediyseniz fark etmişinizdir. Cumhurumun Başkanı program boyunca Suriye Kürtlerinin örgütü PYD’nin askeri kolu olan YPG’den söz ederken sürekli “Vay Pi Ci” dedi.
Başdanışman yanıltması olmadan bu hatayı yapıp böylesine gülünç olmazdı. Çünkü gerek Piyalepaşa İlkokulu’nda, gerek İstanbul İmam Hatip Lisesi’nde ona YPG’yi “Yee Pee Gee” diye okuması gerektiğini öğretmişlerdi. Bundan eminim. Çünkü tersi mümkün değil.
E peki o zaman eksiksiz bir “yerli” ve eksiksiz bir “milli” olan Cumhurumun Başkanı YPG’yi neden “Vay Pi Ci” diye okusun?
Herhalde bize İngilizce bildiğini yutturmak için değil. Böyle bir ucuzluğa düşecek adam değil Cumhurumun Başkanı.
Öyle bir makama gelmiş biri İngilizce bilmemenin kusur olmadığını, hele yerli ve milli bir eğitim görmüşse bunun çok doğal olduğunu bilmez mi?
Elbet bilir.
Buna karşılık İngilizce bilmediği halde İngilizce döktürmeye çabalamanın kusurdan öte gülünç olduğunu bilmez mi?..
Elbette bilir.
Dedim a, bu da bir başdanışman yanıltmasıdır.
Yoksa benim Cumhurumun Başkanıııııııı..

Yazının tamamı için…