Ana sayfa Editörden Aydın Engin: Bu anlamsız eylemler Kürt siyasal hareketinin hedeflerinin önünü mü açıyor,...

Aydın Engin: Bu anlamsız eylemler Kürt siyasal hareketinin hedeflerinin önünü mü açıyor, önünü mü tıkıyor?

PAYLAŞ

PKK’nın son dönemdeki eylemlerini hatırlatan Cumhuriyet yazarı Aydın Engin, Erdoğan’ın ‘referandumdan ‘evet’ çıkması halinde terörün biteceğine’ dair söylemlerine değindi.

PKK’nın eylemlerini de eleştiren Engin, “Bu kör, bu anlamsız, Türkiye’deki ‘Kürt sorunu’nun çözümüne ebelik filan etmeyecek, edemeyecek eylemler Kürt siyasal hareketinin hedeflerinin önünü mü açıyor, önünü mü tıkıyor?” diye yazdı.

Aydın Engin’in yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Referandum öncesinde laf kıtlığında asma budayan “AKP Reisi”nin “Referandumda evet çıkarsa terör sona erecek, şehit haberleri kesilecek” yollu atıp tutmalarına değinip, “Hani n’oldu Reis? Bak şehit haberleri art arda geliyor” diye paragraflar döşeyecek değilim.
O sözlere inandık mı ki şimdi soralım?
Ama PKK’ye sormak gerek:
Ne yapmak, ne elde edilmek isteniyor?
Yol inşaatında çalışan işçileri öldürmek, Dersim’de gencecik öğretmeni kaçırıp kurşuna dizmek, iş makineleri yakmak, yola mayın döşeyip askeri araç devirmek…
Bunlar şiddeti siyasal mücadele aracı olarak seçmiş ve kendini parti olarak adlandıran (Kürdistan İşçi Partisi – Partiya Karkerên Kurdistanê) bir örgütün programının ya da “acil eylem programının” neresinde yazıyor?
Bu kör, bu anlamsız, Türkiye’deki “Kürt sorunu”nun çözümüne ebelik filan etmeyecek, edemeyecek eylemler Kürt siyasal hareketinin hedeflerinin önünü mü açıyor, önünü mü tıkıyor?

Yazının tamamı için…