Ana sayfa Editörden Aydın Engin: Bu vekillerinden kaçının ‘içerde’ olduğunu bilemez hale geldiğimiz bir ülkeden...

Aydın Engin: Bu vekillerinden kaçının ‘içerde’ olduğunu bilemez hale geldiğimiz bir ülkeden söz ediyoruz

PAYLAŞ

Tutuklu bulunan HDP’li vekil sayısının çoğu gazeteci tarafından net olarak bilinmediğini söyleyen Cumhuriyet yazarı Aydın Engin, 5 milyonu aşkın bir seçmen kitlesinin HDP’ye oy verdiğini hatırlatarak, vekillerin tutuklanmasının kanıksanmasını eleştirdi.

Avrupalı bir meslektaşının da kendisine kaç HDP’li vekilin tutuklu olduğunu sorduğunu ve net olarak bilemediğini söyleyen Engin, “Çok utandım. Utancımı hâlâ üstümden atabilmiş değilim…” diye yazdı.

Aydın Engin’in yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Bu milletvekillerinden artık kaçının “dışarda”, kaçının “içerde” olduğunu bilemez hale geldiğimiz bir ülkeden söz ediyoruz…
“Tutuklu milletvekili”gibi asgari demokrasi standartlarına sahip ülkelerde kimselere anlatamayacağınız, anlatsanız da anlamayacakları bir hukuk devleti cinayetini kanıksamış gibiyiz.
Üstüne espriler üretecek, sonra da “Kih kih… Keh keh” diye kıkırdanacak kadar kanıksanmış bir siyasal atmosferdeyiz…

Böyle bir konuyu Tırmık’a taşımak nereden çıktı?
Hiiiç, Avrupalı bir meslektaşım üç-dört gün önce telefonda bu soruyu bana sordu.
Dilim kopsun, cevabı bilmediğim için yukarıdaki paragraflarda birkaçını aktardığım “demokrasi ayıplı” cevaplardan birini verdim ve ardından aynı arsızlıkla “Keh keh, kih kih” diye kıkırdadım.
Kaç yıllık arkadaşım, Kosova’da, Bağdat’ta birlikte çalıştığım, mesleğini ciddiye aldığına yakından tanık olduğum bir meslektaşımdır.
Sözünü esirgemedi.
– Bu kadar kanıksadıysanız siz yenilmişsiniz demektir…
Çok utandım. Utancımı hâlâ üstümden atabilmiş değilim…

Yazının tamamı için…