Ana sayfa Editörden Aydın Engin: “Cumhuriyet yurttaşları kul olmayı utanç sayar”

Aydın Engin: “Cumhuriyet yurttaşları kul olmayı utanç sayar”

PAYLAŞ

Aydın Engin, anayasa değişiklik teklifiyle beraber rejimin de değişeceği tartışmalarına katıldı. Engin yazısında, “Osmanlı düşleri görenler padişah kulluğuna geri dönmekten gocunmayabilir, hatta bunu özleyebilir ama Cumhuriyet yurttaşları kul olmayı utanç sayar” ifadelerini kullandı.

Aydın Engin’in yazısının ilgili kısmı şöyle:

Kim hangi kılıfa sokarsa soksun, istediğine bulasın, dilediğine boyasın, bu referandumda bize “Tayyip Erdoğan’ın devletin üç erkini de kendi elinde tutacağı başkanlığına evet mi, hayır mı” diye sorulacak.
“Demokrasi sandıktır ve sandıktan ibarettir” diyecek kadar sığ bir demokrasi tanımına sarılan; seçmenlerin yarısının oyunu alınca kendi benimsediği değerleri ortaya atıp “Milletim böyle istiyor” diyebilen, çoğulculuk ile çoğunlukçuluk arasındaki uçurumu fark etmeyen ya da umursamayan bir zihniyete evet demek ile “Ben yurttaş idim ama artık kul olmayı kabul ediyorum” demek arasında fark yok.
Osmanlı düşleri görenler padişah kulluğuna geri dönmekten gocunmayabilir, hatta bunu özleyebilir ama Cumhuriyet yurttaşları kul olmayı utanç sayar…
Referandumda sorulan ise bundan ibaret:

Yazının tamamı için…