Ana sayfa Editörden Aydın Engin: “Damatlar hakkında verilen tutuksuz yargılama kararları hukuka uygun”

Aydın Engin: “Damatlar hakkında verilen tutuksuz yargılama kararları hukuka uygun”

PAYLAŞ

İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı ve Bülent Arınç’ın damadı Ekrem Yeter’in tahliyelerine ilişkin tartışmalara değinen Cumhuriyet yazarı Aydın Engin, damatların tahliyelerinin hukuka uygun olduğunu ancak vicdan kanattığını söyledi. Gerekçe olarak tutuklu bulunan bazı isimleri gösterdi.

Aydın Engin’in yazısının ilgili kısmı şöyle:

Kanımca damatlar hakkında verilen “tutuksuz yargılama” kararları hem Türk Ceza Kanunu’na, hem hukuka, hem adalete uygun. Ama her iki karar da vicdan kanatıyor. Neden?
Cevap art arda kolayca sıralanabilecek sorularda yatıyor.

Akın Atalay neden tutuklu?
Hayır çok eski arkadaşım olduğu için değil; babama bile vermeyeceğim yetkileri duraksamadan verdiğim kadim avukatlarımdan biri olduğu için değil; gazetemin en yetkili sorumlusu olduğu için de değil. Cumhuriyet yazar ve yöneticileri önce gözaltına alınıp sonra tutuklandıklarında Akın Atalay yurtdışında idi. Derin hukuk bilgisi ve “AKP hukuku”na ilişkin zengin deneyimleriyle tutuklanacağını biliyordu. Bile bile, bir saniye bile duraksamadan Türkiye’ye döndü.
Şimdi…
Ey sulh ceza hâkimliklerinde hüküm kesen yargıçlar, ey saçma sapan iddianamelerin altına imza atan hukuk fakültesi diplomalı savcılar, ey cumhurbaşkanlığını baş yargıçlık sanıp “Bunu onun yanına bırakmam… Ben bu makamda oturduğum müddetçe asla serbest bırakılmayacak…” gibi fetvalar veren “Reis” nam zat cevap verin:
Akın Atalay neden tutuklu?

Devam ediyorum:
Nazlı Ilıcak’ın yazdıklarından hoşlanmayabilirsiniz. Hoşlanmayan çok kişi var, biliyorum. Peki bu onun tutuklanması için hukuksal bir gerekçe midir? Yoksa 15 Temmuz gecesi bir tankın direksiyonunda filan mı gördünüz onu?
Ahmet Altan’ı, Mehmet Altan’ı, Murat Aksoy’u, Şahin Alpay’ı… Ah, hepsini ve herkesi burada sıralayamam…
Soruyorum: Bu meslektaşlarım neden tutuklandılar?

Yazının tamamı için…