Ana sayfa Editörden Aydın Engin: İnandım, ikna oldum. Türkiye’de yargı sahiden de bağımsızmış

Aydın Engin: İnandım, ikna oldum. Türkiye’de yargı sahiden de bağımsızmış

PAYLAŞ

Kendisinin de yargılandığı Cumhuriyet davasına ilişkin savcının iddianamesini çürüttüklerini ve iyi bir savunma yaptıklarını söyleyen Cumhuriyet yazarı Aydın Engin, Türkiye’de yargının gerçekten bağımsız olduğuna inandığını söyledi ve ekledi: İnandım, ikna oldum: “Hukuktan ve adaletten bağımsız…”

Aydın Engin’in yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Zor bir haftaydı.
Hayır, işlemeyen klima aygıtı yüzünden Adalet Sarayı’na değil “Adalet Hamamı”na dönmüş bir binada işlemeyen mikrofon ve hoparlörler yüzünden zor değil…
Zorluk, saçma sapan bir iddianameyi aklın terazisine vurup cevaplamaktı.
Başardık. İyi başardık.
Savcının ne bulduysa, eline ne geçtiyse bir araya getirip oluşturduğu 355 sayfalık iddianame ve 30-40 kalın klasöre ulaşan eklerini, tarihin ve hukukun çöp sepetine yolladık. İçeriden ve dışarıdan savcının yardımına koşan “muhbir-tanıklar”ın yalanlarını da, zırvalarını da bir bir çürüttük.
Tek tek hepimizin söylediklerini sayamam. Gerek de yok.
Ama İcra Kurulu Başkanımız Akın Atalay’ın iddianameyi didiklemesini, Yayın Yönetmenimiz Murat Sabuncu’nun gazetecilik, kadim avukatlarımızdan Fikret İlkiz’in hukuk dersini soluklarını tutarak izleyen mahkeme heyetine dikkat çekmeden geçmemeliyim…
Beşinci günün sonunda karar anına geldik. Bir “ara-karar”dı. Ancak bizim için nihai karardan çok daha önemliydi.
Almanya ve AB ile papaz olan AKP Reis’inin “Eyyy Almanya, ey Avrupa Birliği!.. Bizde yargı bağımsızdır diyorsunuz. Bizim, Türkiye’nin yargısı çok daha bağımsızdır” diye kostaklanışı ha bire kulaklarımızda çınlarken mahkemenin ara kararını dinledik.
Tutuklu 11 Cumhuriyetçinin yedisini serbest bıraktı ve üstünkörü bir gerekçe ile dört can arkadaşımın, arkadaşımızın tutukluluklarına devamına karar verdi.
İnandım, ikna oldum: Türkiye’de yargı sahiden de bağımsızmış.
Hukuktan ve adaletten bağımsız…

Yazının tamamı için…