Ana sayfa Editörden Aydın Engin: “Savcıya göre Cumhuriyet’in yayın çizgisi değişmiş ve bu bir suçmuş”

Aydın Engin: “Savcıya göre Cumhuriyet’in yayın çizgisi değişmiş ve bu bir suçmuş”

PAYLAŞ

Cumhuriyet Yazarı Aydın Engin, AKP’ye yakın yayın politikalarıyla bilinen basın organlarında yayımlanan ‘Cumhuriyet Gazetesi iddianamesi’ne, “Savcıya göre Cumhuriyet’in yayın çizgisi değişmiş ve bu bir suçmuş.” dedi.

Engin’in yazısının ilgili kısmı şöyle:

Ayrıntısını, elinizde tuttuğunuz Cumhuriyet’ten okuyacaksınız, “bizim iddianame” nihayet yazılmış. Ardından da yasa açıkça ve pervasızca çiğnenerek AKP medyasına sunulmuş. (Sızdırılmış demiyorum, sunulmuş).

Oysa yasa pek açık, bunca yıllık basın sanıklığımda hiç çiğnendiğine tanık olmadığım bir yasa maddesi.

Şöyle: Bir iddianame yetkili mahkemece kabul edilip duruşma günü verilip sanıkların yüzüne karşı savcı tarafından okunmadan aleniyet kazanamaz. Daha önce bir iddianameyi yayımlamak ya da bölümler aktarmak suçtur.

Ama artık hukuka ve yasalara uyma zorunluluğunun neredeyse ortadan kalktığı günümüzde bu da elbette bir “tuz kokması”dır, ancak artık ikincil, hatta üçüncül önem taşıyor.

Ivır zıvırlarını, yer yer deli saçmasından beter suç arayışlarını, yeminli Cumhuriyet düşmanlarının gönüllü savcılık tanıklıklarını kanıt olarak sayfalar ve sayfalar boyu aktaran iddianamenin özü özeti tek cümle:
Savcıya göre Cumhuriyet’in yayın çizgisi değişmiş ve bu bir suçmuş.

Halkın haber alma hakkını ödünsüz ve kısıtsız ete kemiğe büründürmenin yani gazeteciliğin suç sayıldığı bir zihniyetle karşı karşıyayız.

Yazının tamamı için…