Ana sayfa Editörden Aydın Engin: Siyasal İslamın, ‘Hayır’ sonucuna boyun eğeceğini umacak kadar avanak değiliz...

Aydın Engin: Siyasal İslamın, ‘Hayır’ sonucuna boyun eğeceğini umacak kadar avanak değiliz değil mi?

PAYLAŞ

Cumhuriyet Yazarı Aydın Engin, referandumdan ‘evet’ çıkması halinde özgürlüklerin acımasızca budanacağını,’hayır’ çıkması halinde AKP’nin sonuca saygı duymayacağını söyledi.

Engin’in yazısının ilgili kısmı şöyle:

16 Nisan akşamı “Evet” çıkarsa…
“Milletim böyle istiyor, öyleyse…” diye başlayan, demokrasi kültüründen nasipsiz cümleler eşliğinde bu ülkede özgürlüklerin, aklınıza gelebilecek her türlü özgürlüğün nasıl acımasızca budanacağı ve tüm demokratik ve hukuksal kazanımların ortaçağ değerleri ile takas edileceği bir dönemin başlayacağını öngörmek için siyasal deha ve keskin bir analiz yetisi gerekmiyor değil mi?
Peki 16 Nisan akşamı “Hayır” çıkarsa…
Referandumda “Hayır” diyeceklerin şimdiden hain, terörist ve düşman ilan edildiğine bakıp “Hayır”ın ağır bastığı bir referanduma AKP elebaşılarının “Millet böyle istedi. Demokrasidir. Saygılıyız” diyeceklerini umacak kadar saftirik değiliz değil mi?
100 yıllık düşlerini gerçekleştirip devletin dizginlerini ele geçiren siyasal İslamın “Hayır” çıkan bir referandum sonucuna boyun eğeceğini, anayasal ve hukuksal sınırların gerisine çekileceğini; zora, zorbalığa başvurmayacağını umacak kadar avanak değiliz değil mi?

Ya evet çıkarsa… Ya ‘Hayır’ çıkarsa…
Her iki seçenekte de ülkemizi ve bizi zor, çok zor ve zorlu günler bekliyor.
Özgürlükleri, demokrasiyi savunmak, korumak, yaşatmak ve derinleştirmek için bedel ödemeyi göze almış yurttaşlar olmaktan öte çare de yok, umut da yok.

Yazının tamamı için…