Ana sayfa Editörden Aydın Engin: Tayyip Erdoğan liderliğinde yeni bir “Türk” devleti mi kuruluyor?

Aydın Engin: Tayyip Erdoğan liderliğinde yeni bir “Türk” devleti mi kuruluyor?

PAYLAŞ

AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi Ayhan Oğan’ın “Yeni bir devlet kuruyoruz” sözlerini hatırlatan Cumhuriyet yazarı Aydın Engin, “Adamın siyasal kimliği belli: Reis’in adamı!.. Yani söylediklerini ciddiye almak için en küçük bir neden yok” yorumunu yaptı.

Erdoğan’ın Saray’da Türk devletlerini temsil eden canlı mankenlerle çektirdiği fotoğrafı da gündemine alan Engin, “Fotoğrafta bornoz benzeri bir kılıkla boy gösteren birine bakıp, sosyal medyadaki hınzır zekâlardan biri adını koymuştu: Duşakabinoğulları… Eh, yeni kurulduğu ilan edilen devletin adını da ben koyayım bari: Tayyipoğulları!..”

Aydın Engin’in yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Tayyip Erdoğan’ın Külliye merdivenlerinde tuhaf kılıklara sokup sıraladığı, tarihteki ‘Türk devletleri’ni temsil ettikleri söylenen “canlı mankenlerin” ortalarına dikilip kameralara poz verdiği o yürekler acısı fotoğrafı hatırlayın.
Fotoğrafta bornoz benzeri bir kılıkla boy gösteren birine bakıp, sosyal medyadaki hınzır zekâlardan biri adını koymuştu: Duşakabinoğulları…
Eh, yeni kurulduğu ilan edilen devletin adını da ben koyayım bari: Tayyipoğulları!..
Zaten oldum bittim Cumhurbaşkanlığı forsunda yer alan 16 yıldız üstüne söylenenlere aklım pek yatmamıştır.
Bir kere 16 devlet kurulmuş ve on yedincisi forsta bir güneşle simgelenen Türkiye Cumhuriyeti ise bunun anlamı 16 devlet batırmışız demektir.

Gelin, bu ciddiyetten uzak ve günümüzde pek de anlam taşımayan tartışmaları, iddiaları bir yana bırakıp soralım:
Sahiden Tayyip Erdoğan liderliğinde yeni bir “Türk” devleti mi kuruluyor?
Yerim bitti. Yarına…

Yazının tamamı için…