Ana sayfa Editörden Aydın Engin’e göre AKP dış politikası: İlkesiz, bazen kırmızı görmüş boğa, bazen...

Aydın Engin’e göre AKP dış politikası: İlkesiz, bazen kırmızı görmüş boğa, bazen süt dökmüş kedi

PAYLAŞ

Cumhuriyet Yazarı Aydın Engin, ABD’nin Esad yönetimine ait bir hava üssünü bombalamasının ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ‘havuz medyası’nın destekleyici söylemlerini yazdı. Trump ve ABD’ye karşı değişen tavırlara dikkat çeken Engin, “AKP iktidarının ilkesiz, bazen kırmızı görmüş boğaya, bazen süt dökmüş kediye benzeyen, ya “zik” yapan, ya “zak” yapan dış politikası üstüne derinlikli bir analiz yapmamı beklemiyorsunuz değil mi?” dedi.

Engin’in yazısının ilgili kısmı şöyle:

AKP iktidarının karman çorman, allak bullak, yönsüz, yönelimsiz, ilkesiz, bazen kırmızı görmüş boğaya, bazen süt dökmüş kediye benzeyen, ya “zik” yapan, ya “zak” yapan ve bir türlü dümdüz ilerlemeyi beceremeyen dış politikası üstüne derinlikli bir analiz yapmamı beklemiyorsunuz değil mi?

Türkiye’nin her türlü politikasının (politika?) derin bir diplomasi deneyimiyle yuğrulmuş, demokrasi kültürü çok gelişmiş, uluslararası hukuk ilkelerinin ve insanlığın evrensel değerlerinin ulaştığı düzeyi tam anlamıyla içselleştirmiş bir zat tarafından belirlendiğini unutmayın. (Durup dururken niye gülümsediniz şimdi siz? Neyse…)

ABD füzeleri Suriye’yi vurdu ya hem AKP organı medya, hem Reis organı medya anında Trump’ı övmeye ve Putin Rusya’sına saydırmaya başladılar…

Yazının tamamı için…