Ana sayfa Editörden Aydıntaşbaş: Dış politikada çok konuşup az düşünen bir Türkiye var karşımızda

Aydıntaşbaş: Dış politikada çok konuşup az düşünen bir Türkiye var karşımızda

PAYLAŞ

Türkiye’nin plansız dış politikasını eleştiren Cumhuriyet yazarı Aslı Aydıntaşbaş, dış politikada Türkiye’nin yerini ve gücünü tanımlayacak bir vizyon çizmenin gerekliliğine dikkat çekti.

İktidarın, 90’lı yıllarda olduğu gibi, tüm dünyanın Türkiye’yi yıkmaya çalıştığına inandığını söyleyen Aydıntaşbaş, ” Ankara’da hâkim olan hava, ‘Çarşı, herkes bize karşı’ duygusallığının ötesinde değil” diye yazdı.

Aydıntaşbaş’ın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Uzun zamandır dış politikada adeta ‘sürüklenen’, kendi dışındaki faktörlerin yarattığı koşullarla uğraşmak dışında fazla yol alamayan, çok konuşup az düşünen bir Türkiye var karşımızda.

Artık Ankara’nın bu coğrafyada bu kadar paldır küldür, bu ölçüde plansız, programsız hareket etme lüksü yok. Halihazırda dış politika namına sadece gazete manşetleri ve düşünülmeden yapılan açıklamalar var. Öfke var, akıl yok. Nereye kadar?
Bu yüzden acilen 15 Temmuz hesaplaşmasını tamamlamak, travmaları ve duygusal hezeyanları bir kenara bırakmak ve 21. Yüzyıl Türkiye’sinin yerini ve gücünü tanımlayacak bir vizyon çizmek gerekiyor.
Dış politika vizyonu, uzun soluklu bir strateji belgesidir. Burada Türkiye’nin 4 temel meselede karar vermesi gerekiyor:
1. YPG dahil kendi coğrafyasındaki Kürtlerle ilişkilerinin geleceği.
2. Batı ittifakında kalıp kalmama kararı.
3. Avrupa’yla ilişkilerin ortaklık mı, komşuluk mu olacağı?
4. Bölgemizdeki istikrarsızlığın devamı ve sıcak savaş ihtimallerine karşı tutum.
Kimse alınmasın ama ben memleketin temel kurumlarının, haliyle Türkiye Cumhuriyeti’nin, bu 4 başlıkta hazırlıklı olduğunu düşünmüyorum. Ankara’da hâkim olan hava, “Çarşı, herkes bize karşı” duygusallığının ötesinde değil. Devlet erkânı, aynen 90’lı yıllardaki olduğu gibi, bugün de tüm dünyanın Türkiye’yi yıkmaya çalıştığına inanıyor. PKK, ABD, İran, Irak, Rusya, Almanya, Avrupa derken her taşın altında gerçek ya da hayali düşmanlar aramaktan paralize olmuş durumda. Bu paralize olma hali, gazete manşetlerine, sosyal medyaya, demeçlere yansıyor. Ancak kızgınlık ötesinde bir oyun planı kurulamıyor.

Yazının tamamı için…