Ana sayfa Editörden Aydıntaşbaş: “Hollanda’ya inmeyen her uçak, ‘Evet’ kampanyasını bir tık daha güçlendiriyor”

Aydıntaşbaş: “Hollanda’ya inmeyen her uçak, ‘Evet’ kampanyasını bir tık daha güçlendiriyor”

PAYLAŞ

Cumhuriyet Yazarı Aslı Aydıntaşbaş, Hollanda ile zirveye tırmanan krizin herkesin işine yaradığını söyledi. Almanya’da ve Hollanda’da yaklaşan seçimlere işaret eden Aydıntaşbaş, Erdoğan’la polemiğe girmenin onlar için prim yaptığını söyledi. Aydıntaşbaş Ankara için ise, “Almanya’da iptal edilen her salon toplantısı, Hollanda’ya inmeyen her uçak, ‘Evet’ kampanyasını bir tık daha güçlendiriyor” ifadelerini kullandı.

Aslı Aydıntaşbaş’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

Bu krizde “haklı” olan kimse yok. Ama Avrupa’yla yaşanan dram, herkesin işine geliyor.

Ankara, Türk yetkililerin referandum seçim gezilerini iptal eden Avrupa’ya her geçen gün daha sert bir söylemle yüklenerek, sandığa bir ay kala milliyetçi tabanda “Evet” oyunu konsolide etme imkânı buluyor.

Almanya’da iptal edilen her salon toplantısı, Hollanda’ya inmeyen her uçak, “Evet” kampanyasını bir tık daha güçlendiriyor. “Vur vur inlesin, Avrupa dinlesin!” sloganları arasında 15 Temmuz’dan bu yana sürekli işlenen “Bütün dünya bize karşı”, “Yedi düvel birleşti bizi yıkmaya çalışıyor” gibi temalar, kamuoyu nezdinde güncellenmiş oluyor.

Mevcut kriz, Avrupalılar için de kazançlı!

Hollanda’da haftaya, Almanya’da ise sonbaharda seçim var. Her iki ülkede de mülteci ve İslam karşıtı partilerin yükselişi, mevcut iktidarları zorluyor. Tayyip Erdoğan, Avrupa genelinde sevilmeyen bir figür ve Erdoğan’la polemiğe girmek “Bakın biz Türkiye’ye müsamaha göstermiyoruz” demek, sandıkta prim yapıyor.

Nereden nereye. 2005 yılında ellerinde “Evet” pankartlarıyla Avrupa Parlamentosu’nda Türkiye ile tam üyelik müzakere süreci başlatan Avrupa’da bugün herkes Türkiye’den fellik fellik kaçıyor. Birlikte fotoğraf vermemek, ortak zirve yapmamak için ayak diretiyor. “Bak Türkiye’yi durdurduk” tavrıyla seçim kazanmaya çalışıyor.

Yazının tamamı için…