Ana sayfa Editörden Aydıntaşbaş: İktidar partisi, günün anlam ve önemine göre farklı düşman cepheleri yaratır

Aydıntaşbaş: İktidar partisi, günün anlam ve önemine göre farklı düşman cepheleri yaratır

PAYLAŞ

Cumhuriyet Yazarı Aslı Aydıntaşbaş, Almanya ile yaşanan gerilimi referandum öncesi düşman yatarma stratejisi ile açıkladı. Aydıntaşbaş yazısında, “İktidar partisi günün anlam ve önemine göre meydanlarda farklı farklı kokteyl düşman cepheleri yaratır.” dedi.

Aydıntaşbaş’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

Aslında bizler liderlerimizin, özellikle de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın haftada birkaç defa Almanya ya da Avrupa’ya ayar vermesine alışığız. Bu ayar verme durumları, genelde seçimler yaklaştıkça artar, seçim gerilimi bitince normalleşir; siyaset ‘Nerede kalmıştık’ diye dış dünyayla yeniden normal diplomatik temaslara başlar. Böyledir bizde. 2010’dan bu yana her seçim ‘düşmanlarla mücadele’ teması üzerine kurgulandı ve iktidar partisi günün anlam ve önemine göre meydanlarda farklı farklı kokteyl düşman cepheleri yaratır. Sürekli pompalanan “Yedi düvel birleşti, hepsi Türkiye’ye karşı” teması, günün anlam ve önemine göre revize edilir. Google’dan girip Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son yıllardaki miting konuşmalarına kronolojik olarak bakabilirsiniz. İktidarın ve Türkiye’nin karşısındaki düşman, o gün görülen lüzum üzerine; ‘Kandil-Silivri-CHP-İsrail’ cephesi, ‘Silivri-İsrail-PKK-CHP’ cephesi, ‘PKKErgenekon- İsrail-CHP-Economist’, ‘HDPPKK- DHKP-Geziciler-CHP’, ‘CHP-MHPPensilvanya’, ‘HDP-PKK-FETÖ-CHPKandil’ vs diye uzar gider.
Dedim ya, buraya kadar şaşırtıcı bir durum yok. Arada Brüksel, Economist dergisi, İsrail ya da New York Times gibi yedek oyuncular olsa da iyi kötü yandaş medyayı takip eden her vatandaş, Almanya’nın son dönemde açık arayla en gözde terörist odak titrini elinde tuttuğunu bilir.

Yazının tamamı için…