Ana sayfa Editörden Aydıntaşbaş: Vize krizinin daha da kötüye gitmesinden korkuyorum

Aydıntaşbaş: Vize krizinin daha da kötüye gitmesinden korkuyorum

PAYLAŞ

ABD’nin Türkiye’ye yönelik başlattığı vize yaptırımı değerlendiren Cumhuriyet yazarı Aslı Aydıntaşbaş, bu krizin kolay bitmeyeceğini düşündüğünü söyledi.

Ankara’nın radikal bir adım atmaması durumunda ABD’nin yaptırımının değişmeyeceğine dikkat çeken Aydıntaşbaş, ABD Kongresi’nde de Türkiye’ye yönelik tepkinin çok yüksek olduğunu söyledi.

Aslı Aydıntaşbaş’ın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

ABD bir transatlantik gibidir. Ağır hareket eder ancak bir kere yönünü değiştirdiğinde kolay kolay döndüremezsiniz. Haliyle mevcut vize yaptırımının değişmesi için Ankara’nın radikal bir adım atması gerekebilir. Tahminim, konsolos görevlileri ya da geçen haftalarda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın takas teklif ettiği rahip Brunson konusunda somut bir gelişme olmadan (ya da kapalı kapılar ardında bir söz verilmeden) vize politikasının değişeceğini sanmıyorum.

Hatta tam tersine, daha da kötüye gitmesinden korkuyorum.
Kongre’de Türkiye’ye yönelik tepki çok yüksek. ‘Yaptırım’ lafı bile gündemde. Gerçek anlamda kuvvetler ayrılığı olan bir ülkede, Meclis’i küçümsemeyin. Trump’a adım attırmıyorlar. Geçenlerde Erdoğan’ın korumalarına silah ambargosu geldi. Şimdi de Türkiye’yi S-400 alımından dolayı mevcut Rusya yaptırımlarına sokmak isteyenler var. Bunun gerçekleşeceğini sanmıyorum ama ciddiye almak lazım.

Yazının tamamı için…