Ana sayfa Logo Altı HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen tutuklandı

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen tutuklandı

PAYLAŞ

Dün gözaltına alınıp adli kontrolle serbest bırakılmalarının ardından savcının itirazı üzerine haklarında yakalama kararı çıkarılan HDP Adana miletvekili Meral Danış Beştaş’ın tutuklanmasının ardından HDP sözcüsü Ayhan Bilgen de tutuklandı. Bilgen’in avukatı Sebahattin Çoban BBC Türkçe’ye yaptığı açıklamada, Bilgen’in 6-7 Ekim 2014’teki Kobani olayları sırasında HDP tarafından atılan üç Twitter mesajı nedeniyle tutuklandığını söyledi

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 6-8 Ekim Kobani olaylarına ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında geçen Cumartesi günü gözaltına alınan HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen ve HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, çıkarıldıkları Sulh Ceza Hakimliği’nce adli kontrol kararı ile serbest bırakılmıştı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, haklarında ‘Silahlı terör örgütüne üye olma’ suçlamasıyla soruşturma yürütülen Beştaş ve Bilgen’in serbest bırakılmasına Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi’nde itiraz ederek, her iki milletvekilinin de tutuklanmasını istedi. İtirazı değerlendiren Sulh Ceza Hakimliği, Milletvekilleri Meral Danış Beştaş ve Ayhan Bilgen hakkında tutuklanmalarına yönelik yakalama kararı verdi. Karar üzerine, dün serbest bırakılan HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen akşam saatlerinde bir kez daha gözaltına alındı. HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş da akşam saat 22.00 sıralarında Diyarbakır’da gözaltına alındı. İki HDP’li vekil de çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

TUTUKLANDIĞINI CNN TÜRK’TEN ÖĞRENDİ

HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen’in tutuklandığını televizyondan izlediğine ilişkin bir de fotoğraf paşlaştı. Fotoğrafta, CNN Türk ekranlarında Bilgen’in tutuklandığına dair altyazı geçtiği görülüyor.