Ana sayfa Sürmanşet Ay’ın karanlık yüzünde açıklanamayan parlak bir jel bulundu

Ay’ın karanlık yüzünde açıklanamayan parlak bir jel bulundu

Bilim insanları Ay'ın karanlık yüzünde açıklanamayan, parlak bir jel buldu.

PAYLAŞ
Bilim insanları Ay‘ın karanlık yüzünde açıklanamayan, parlak bir jel buldu.
Esrarengiz madde Çin‘in Ay aracı tarafından tespit edilirken, bu olağandışı şeyin ne olabileceği belirsizliğini koruyor.
Çin’in keşif aracı Yutu-2, Ay yüzeyinde ilerlerken garip, parlayan bir nesne tespit etti. Yutu-2 maddeyi derinlemesine inceledi ama maddenin nereden geldiği henüz anlaşılamadı.
Çin’in uzay ajansı, söz konusu maddenin Ay aracının bir çarpışma kraterini incelediği esnada keşfedildiğini söyledi. Ajans, nesneyi “kraterin merkezinde bulunan, gizemli bir parıltıya sahip bir jel” diye betimledi. Araştırmacılar maddenin, çevresindeki topraktan farklı bir şekle ve renge sahip olduğunu belirtti.
Bazı araştırmacılar parlak jelin, krateri oluşturan ilk çarpışma gerçekleştiğinde oluşmuş bir cam olabileceğini öne sürdü. Buna göre, ilk çarpışmada oluşan sıcaklık, uzay aracı tarafından görüntülenen camı oluşturmuş olabilir.
Ancak maddenin hala açıklanmayı beklediğini söyleyen uzay ajansı, maddenin nereden geldiğini bulmak için çalışmalarına devam edecek.
Keşif temmuzun sonunda, Yutu-2’yi kontrol eden mühendislerin aracın gücünü olağan uyku zamanı için kesmeye yeltendiği esnada gerçekleşti. Güneş doğrudan tepeden geldiğinde aracın parçalarına zarar verebileceği için araç gün boyunca kapalı kalmak zorunda.
Güç kesme işlemi gerçekleştirilirken, ekip üyelerinden biri Yutu-2 tarafından gönderilen panoramik fotoğraflardan birinde garip bir şey gördü. Bunun üzerine keşif aracının kestirmesini erteleyip maddeyi incelemek için kratere doğru sürdüler.
Ekip bu esnada, tespit ettikleri şeyin etrafındaki topraktan ayırt edilebilen parlak bir madde olduğunu gördü. Nesne üzerinde yapılan taramalara rağmen, araştırmacılar maddenin ne olduğunu bulamadı.