Ana sayfa Editörden Aydıntaşbaş: Ankara kendi eliyle Suriye Kürtlerini ABD ve Rusya’nın kollarına itti

Aydıntaşbaş: Ankara kendi eliyle Suriye Kürtlerini ABD ve Rusya’nın kollarına itti

PAYLAŞ

Cumhuriyet yazarı Aslı Aydıntaşbaş, ABD’nin YPG’ye ağır silahlar verme kadarının ardından oluşan tabloyu yorumladı. Çözüm süreci devam ederken iktidarın fikir değiştirip bambaşka bir yolu seçtiğini söyleyen Aydıntaşbaş, “Ankara kendi eliyle Suriye Kürtlerini ABD ve Rusya’nın kollarına itti.” dedi.

Aydıntaşbaş’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

Türkiye’nin elindeki “Kürt kartını” dönüp de kendi kendine bir silah olarak doğrultmasından daha acıklı bir durum olamaz.
Son 3 yılda yaşananlar, bundan ibaret…
Çok değil daha 2 yıl önce bu coğrafyada “Kürtlerle birlikte büyümek” gerektiğinden söz eden, çözüm sürecini başlatan, kendi coğrafyasında bir Türk-Kürt ittifakıyla Ortadoğu’da dev bir “kale” ve güç odağı yaratma yolundayken, iktidar, bir anda fikir değiştirip bambaşka bir yola girdi. İçeride kan ve gözyaşı. Şehirlerde panzerler dolaşıyor. Az buçuk belini düzelten demokrasimiz tamamen nakavt oldu. Dünyada ibretle anılan bir ülkeyiz…
Ve bunlar da yetmezmiş gibi Ankara kendi eliyle Suriye Kürtlerini ABD ve Rusya’nın kollarına itti.

Hataları tane tane sıralıyorum: Kürtleri karşına alıp kendi ülkeni istikrarsızlaştırmak. Cerablus denilen tozlu bir kasabaya hâkim olmak uğruna Strasbourg’dan, Brüksel’den vazgeçmek. Ülkenin en parlak beyinlerini düşman ilan edip en düşük ortak paydada memleketi sündürmek. Tüm ipleri Rusya’ya kaptırmak. Suudilerden medet ummak. ABD’yi zorla Kürtlerin hamisi yapmak.
Yapılan hataların haddi hesabı yok. Diyoruz, diyoruz da bıyığımız, sakalımız olmadığı için dinleyen de yok.

Yazının tamamı için…