Ana sayfa Öne Çıkanlar Ayşe Deniz Karacagil’in anne ve babası serbest bırakıldı

Ayşe Deniz Karacagil’in anne ve babası serbest bırakıldı

PAYLAŞ

Ayşe Deniz Karacagil’in annesi Nuray Erçağan ve babası Ömer Karacagil, cenaze töreni dönüşü sabah saatlerinde Sabiha Gökçen Havalimanı’nda gözaltına alınmıştı. Ayşe Deniz Karacagil’in ailesinin gözaltı gerekçesi Rakka’da yaşamını yitiren kızlarının cenazesinde konuşma yapmak.

Sabah saatlerinde Beyrut’tan İstanbul’a giriş yaptığı Sabiha Gökçen Havalimanı’nda gözaltına alınan Rakka’da yaşamını yitiren Ayşe Deniz Karacagil’in annesi Nuray Erçağan ve babası Ömer Karacagil, emniyetteki işlemlerinin ardından Kartal’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi. Erçağan ve Karacagil’in, kızlarının Rojava’da düzenlenen cenaze törenine katıldıkları için Antalya Savcılığı tarafından “Örgüt propagandası yapma” suçlamasıyla açılan soruşturma kapsamında gözaltına alındıkları öğrenildi.

Savcılık suç delilleri arasında Erçağan’ın sol yumruğu havada ve zafer işareti yaparken çekildiği fotoğraflarını saydı. Ömer Faruk Karacagil savcılık ifadesinde, “Kızımın vasiyeti arkadaşlarının yanına gömülmekmiş, ben de orada son görevimi yaptım” dedi.

Savcılık ifadeleri tamamlanan anne Nuray Erçağan ve baba Ömer Faruk Karacagil tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Tutuklamaya sevk edilen Ayşe Deniz Karacagil’in annesi Nuray Erçağan ve baba Ömer Faruk Karacagil’in hakimlik sorgusu başladı.

Mahkemede savunmasını yapan anne Nuray Erçağan, “Fotoğraflarda ne yazarsa yazsın kızımın fotoğrafını taşırım, buna hiçbir şey engel olamaz. IŞİD, Ankara’da, Suruç’ta, Diyarbakır’da canlarımızı aldı. Bir gün siz de Deniz’in ne kadar da haklı olduğunu anlayacaksınız” ifadelerini kullandı.

Baba Ömer Faruk Karacagil hakimlik sorgusunda, “Ben kızımı yıllardır görmüyorum. Kızımın fotoğraflarını gururla taşıdım. Kızım Ayşe Deniz Karacagil’in fotoğraflarını sadece biz değil binlerce kişi taşımıştır” sözleri ile savunmasını yaptı.

Ayşe Deniz Karacagil’in annesi Nuray Erçağan ve babası Ömer Faruk Karacagil ayda iki defa imza atma ve adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.