Ana sayfa Sürmanşet Ayşe öğretmenin tutukluluğuna ara verilmiş!

Ayşe öğretmenin tutukluluğuna ara verilmiş!

“Çocuklar ölmesin” dedi, yargılandı ceza aldı, cezaevine konuldu. Ayşe öğretmen, 14 gün sonra tahliye edilmişti. Ayşe Çelik’in altı ay sonra yeniden cezaevine girmesi gündemde.

PAYLAŞ

“Türkiye’nin Güneydoğusu’nda neler olup bittiğinin farkında mısınız? Burada doğmamış çocuklar, anneler, insanlar öldürülüyor. Yaşananlara sessiz kalmamalısınız, dur demelisiniz. İnsanlar, çocuklar ölmesin, anneler ağlamasın.”

Kamuoyu Ayşe Öğretmen’i bu sözlerle tanıdı. Ayşe Çelik, Ocak 2016’da Beyazıt Öztürk’ün sunduğu televizyon programına bağlanmış, özetle “çocuklar ölmesin” demişti. O günlerde Diyarbakır’ın tarihi Sur semtinde sokağa çıkma yasakları, operasyonlar, çatışmalar vardı. Kürt bölgesindeki çatışmalardan çocuklar da etkileniyordu. Öğretmen Ayşe Çelik de bu duruma dikkat çekmek istemişti.

Hakkında “terör örgütü propagandası” iddiasıyla dava açıldı. Yargılama sonucu genç öğretmen 1 yıl 3 ay hapis cezası aldı.

Cezasının Yargıtay’da onanmasının ardından Ayşe Öğretmen başvuru yapınca ceza infazı bu yılın 20 Nisan’ına ertelendi. Ayşe Öğretmen ifade özgürlüğü kapsamında Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu. Mahkeme, 18 Nisan’da başvuruyu gündemine aldı. Ancak henüz başvuruyla ilgili bir karar vermiş değil.

Ayşe Çelik infazı ertelenmeyince 20 Nisan’da altı aylık bebeği Deran ile cezaevine girdi. Beş ay 10 gün infazı vardı. Ayşe öğretmenin tutuklanması sosyal medyada gündem oldu, farklı kesimlerden tepkiler verildi.

Tarihler 4 Mayıs’ı gösterirken, yani Ayşe öğretmenin tutukluğunun 14 gününde tahliye edildi.

Ayşe öğretmenin tahliyesi büyük bir sevinçle karşılanmıştı. Beklenti Ayşe öğretmenin yeniden cezaevine girmeyeceği yönündeydi. Gerçek ise farklıydı. Ayşe Öğretmen’in infazına 6 ay ara verildiği ve 6 ay sonra yeniden cezaevine gireceği ortaya çıktı.

Bu durumu Çelik’in avukatı Mahsuni Kahraman, Twitter hesabından duyurdu:

“Ayşe Öğretmenin tahliyesine ilişkin karar içeriğini bu gün öğrendik. Karar, ‘6 aylık infaza ara verme’ kararıdır. Denetimli Serbestlik başvurumuz ile ilgili ise henüz karar verilmemiştir.”


Tahliye kararı 4 Mayıs’ta Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvuru ile alınmıştı.

Başsavcılığın kararından, Ayşe Çelik’in başvurusunda cezasının infazına ara verilmesini talep ettiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“Hükümlünün bu talebiyle ilgili yapılan inceleme ve soruşturma sonucunda, talebin 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun’un 17’nci maddesince değerlendirilmesi gerektiği anlaşılmış olmakta, infazı gereken kararda yazılı cezanın yukarıda belirtilen tarihler arasında infazına ara verilmesine kararla birlikte süresinde cezanın çektirilmesi için başvurmadığında hakkında yakalama emri çıkarılacağının bildirilmesine karar verildi.”

Ayşe Çelik hakkındaki infaza ara verilmesi 31 Ekim tarihinde bitiyor. Avukatları tarafından yapılan denetimli serbestlikten ya da Anayasa Mahkemesi’ndeki başvurusundan aksi bir karar çıkmaması durumunda Ayşe öğretmen bu tarihte yeniden cezaevine girecek.