Ana sayfa Gündem Babacan Diyarbakır’da: Seçme ve seçilme hakkı kayyım atamalarıyla ayaklar altında

Babacan Diyarbakır’da: Seçme ve seçilme hakkı kayyım atamalarıyla ayaklar altında

PAYLAŞ

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Diyarbakır 1. Olağan İl Kongresi’nde açıklamalarda bulunuyor.

Kayyımlara tepki gösteren Babacan, “Mevcut iktidar partisinin ilk günlerinde gündeme getirdiği konuların başında yerel yönetimlerin güçlendirilmesi geliyordu. Muhalefetin engellemesi nedeniyle o gün maalesef bunu gerçekleştiremedik. O günlerden bu güne geldiğimize seçilmişleri makamlarından indirip yerine atanmışlar görevlendiriliyor. Bu güne kadar tam 48 belediyeye kayyım atanmış durumda. Halk iradesi, seçme ve seçilme hakkı şuanda maalesef ayaklar altında. Kimse halkın oyunu gasp edemez. Seçilenlere ve seçim sonuçlarına saygı göstermek demokrasinin en temel ilkesidir” diye konuştu.

Babacan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“İktidar partisi ve küçük ortağı tek tip insan istiyor, artık yeter!”

“(Kürt sorunu) 2012 yılı ve öncesinde Kürt sorunu deyince ilk akla gelen şey Kürtçe üzerindeki yasaklardı. 2015’t Kürtçe televizyon yayınının, basın çalışmaların başladığı, şehirlerde Kürtçe tabelalarının boy gösterdiği bir dönem yaşadık. Vaktinde asılan tabelalar birer birer sökülüyor. Bugün maalesef çok sayıda ayın ve siyasetçi her an tutuklanma tehdidi altında burada yaşamaktansa gurbetçi olarak yaşamayı tercih ediyor. Göç yeniden başlamıştır.”

“Mesela Şivan Perwer2013’te Türkiye’ye gelmiş ve Diyarbakır’da o zamanki başbakanla el le tutuşmuştur. Aynı gün başbakanla el ele tutuşan bir başka isim ise şu anki mevcut iklim yüzünden Türkiye’ye gelmiyor. Hatırlayalım. Mevcut iktidar partisinin ilk günlerinde gündeme getirdiği konuların başında yerel yönetimlerin güçlendirilmesi geliyordu. Muhalefetin engellemesi nedeniyle o gün maalesef bunu gerçekleştiremedik. O günlerden bu güne geldiğimize seçilmişleri makamlarından indirip yerine atanmışlar görevlendiriliyor. Bu güne kadar tam 48 belediyeye kayyım atanmış durumda. Halk iradesi, seçme ve seçilme hakkı şuanda maalesef ayaklar altında. Kimse halkın oyunu gasp edemez. Seçilenlere ve seçim sonuçlarına saygı göstermek demokrasinin en temel ilkesidir.”

“2000’li yıllarda sıfırlanan işkence ve faili meçhul cinayetlerin geri dönüşünün alarm zillerini duymuyor musunuz? Son dönemde duyduklarımız 90’lı yılların karanlığını çağrıştırmıyor mu Bu halk, bu bölge, bu ülke bunu hak etmiyor. Bu ülkede hiç imse kimliğinden, siyasi kimliğinden, düşüncesinden ötürü kötü muamele göremez. biz EVA olarak bunun yapılmayacağını bugünden tahahhüt ediyoruz.”

(Kobani soruşturması) 6 yıl sonra tekrar gündeme getirilen Kobani soruşturması. 2014’te yaşanan şiddet olaylarının soruşturulmasına itiraz etmek hukuk devletini savunan hiç kimse içi mümkün değildir. Ancak yargıdaki dosyalar da ülkeyi yönetenlerin ellerinde işlerine geldiği zaman kullanacakları baskı ve şantaj malzemesi olarak d kullanılamaz.