Ana sayfa Gündem BAE Dışişleri Bakanı’ndan Yeni Şafak’a: ‘Yalan haber yayıyorlar’

BAE Dışişleri Bakanı’ndan Yeni Şafak’a: ‘Yalan haber yayıyorlar’

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nı ölümüne dair ses kayıtları bir süredir Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dünya ülkeleri ile paylaştıklarını açıklamasının ardından dünya gündeminde.

PAYLAŞ

Yeni Şafak’ta gazetenin Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül köşesinden kayıtların bu hafta yayımlanacağını ileri sürdü. Karagül, cinayette Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, İsrail ve ABD’nin parmağının olduğunu iddia etti.

Diken’in aktardığına göre Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Enver Gargash’tan Yeni Şafak’a sert bir yalanlama gelirken Abu Dabi yönetiminin Kaşıkçı cinayetine karıştığı iddiasının tamamen bir yalan olduğunu savundu.

Yeni Şafak’ta önceki gün yayımlanan haberde Filisinli El Fetih örgütünün Gazze’deki eski lideri Muhammed Dahlan’ın Kaşıkçı cinayetinde rol aldığı öne sürülmüştü. Gazetenin iddiasına göre, BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed’in tetikçisi olduğu ileri sürülen Dahlan’ın ekibi de Kaşıkçı cinayetine de yer almıştı. Buna göre ekip ‘kanıt temizleme’ için Türkiye gelmişti. Bu iddialar sonrası Gargash’dan yalanlama gelirken Yeni Şafak’ın bu tarz haberlerle kendine zarar verdiği kaydediliyor.

Gardash, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Etkili bir kısım Türk medyası, BAE dahil Körfez ve Arap ülkeleri hakkında yalan haberler yapıyor. Söz konusu söylenti ve yanlış bilgileri yayanlar kendilerine zarar veriyor ve güven kaybına uğruyor” ifadesini kullanıyor.