Ana sayfa Politika Bahçeli istifacıların peşine düştü

Bahçeli istifacıların peşine düştü

PAYLAŞ

MHP Genel Merkezi, Meral Akşener’in parti kurma çalışmalarının hız kazanmasıyla birlikte MHP’den artan istifalar üzerine Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurarak, “Listeleri bize verin” dedi.

BirGün’nden Nurcan Gökdemir’in haberine göre, MHP Genel Merkezi adına 8 Eylül günü YSK’ye yapılan başvuruda, son dönemde sosyal medyada, yerel ve ulusal basında ‘MHP’de deprem’ ya da ‘MHP’de şok istifa’ başlıklarıyla parti üyelerinin ilçe seçim kurullarına toplu dilekçeler vererek istifa ettiklerinin duyurulduğu belirtildi.

‘MHP yıpratılıyor’ savunması

Başvuruda, gerçek olmadığı öne sürülen bu haberlerle partilerinin kamuoyu nezdinde yıpratılmaya çalışıldığı kaydedilirken, MHP üyesi olmayanların üye gibi gösterildiği iddia edildi. Başvuruda, “istifa başvurularının parti üyelerince yapılıp yapılmadığının ya da başka bir siyasi partiye üye kişiler tarafından mı yapıldığının” bilinmediği kaydedilerek, ilçe seçim kurullarının istifa dilekçelerinin verildiği gün içinde MHP ilçe başkanlıklarını istifalarla ilgili bilgilendirmesi istendi.

MHP, istifa dilekçelerinin partiye verilmemesi nedeniyle “partilerinin kamuoyu nezdinde yıpratılması, teşkilatların yalan ya da yönlendirmeli haber yapan kaynaklara yönelik hukuki ve cezai yollara başvurulabilmesi hakkının geciktiği, tekzip ya da düzeltme taleplerinin, ülke gündeminin çok hızlı değişmesi nedeniyle gecikmeye uğradığını” da ifade etti.

YSK kabul etti

Başvuruyu görüşen YSK aldığı kararda, ilçe seçim kurulu başkanlıklarının MHP’den istifa dilekçesi veren kişilerin ismi ve Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası bilgilerinin ilçe başkanlıklarına vermesinde bir sakınca görmediğini bildirdi. YSK, istifacıların bilgilerinin MHP ilçe başkanlıklarına verilmesi için ilçe seçim kurullarına talimat gönderdi.