Ana sayfa Medya Bakan Albayrak’tan BirGün yazarına ‘Panama Belgeleri’ davası

Bakan Albayrak’tan BirGün yazarına ‘Panama Belgeleri’ davası

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak Panama Belgeleri haberi nedeniyle BirGün Yayın Kurulu Üyesi İbrahim Varlı’ya dava açtı. Çağlayan’daki İstanbul 21. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülecek davanın ilk duruşması 20 Nisan 2016 tarihinde yapılacak.

11 Mayıs 2016 tarihinde “Panama’da ikinci perde: Bilal’i yurtdışında okutan da var, damadın şirketi de” başlığıyla verilen haberde, tüm dünyada büyük yankı uyandıran Panama Belgeleri’ne yer verilmişti. “Panama’dan da eksik kalmadılar” başlığıyla manşetten de verilen habere Bakan Albayrak tazminat davası açtı.

Belgeleri bütün dünya haberleştirdi

Tarihin en büyük “sızıntı”larından Panama Belgeleri’nin tamamı 10 Mayıs tarihinde Uluslararası Araştırmacı Gazetecilik Konsorsiyumu’nun (ICIJ) internet sitesinde yayımlanmış, dünyanın önde gelen off-shore hizmetler firması Mossack Fonseca’ya ait 11 milyondan fazla dokümanın ifşa edilmesiyle ortaya çıkan belgelerin ikinci “sızıntı”sında Türkiye’den 101 şirket, 684 kişi ve 21 aracının ismi de yer almıştı.

Türkiye listesinde Erdoğan’ın çocuklarını yurt dışında okutan Remzi Gür ile Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın bir dönem CEO’luğunu yaptığı Çalık Enerji ie Doğan Holding’ten Zorlu Holding’e, Anadolu Grubu’ndan Galatasaray ve Beşiktaş kulüplerinin eski başkanlarına kadar kamuoyunun yakından tanıdığı birçok isim de yer almıştı.

Davayla ilgili konuşan BirGün Yayın Kurulu Üyesi İbrahim Varlı, Panama Belgeleri’nin tüm dünyada haberleştirildiğini, kendisinin de bu belgelerdeki bilgilerden yararlanarak haber yaptığını kaydederek, dava konusu yapılabilecek herhangi bir işlemde bulunmadığını söyledi. Buna rağmen dava açılmasının anlaşılabilir bir tarafının olmadığını kaydetti.

Listede Doğan, Sabancı, Altınbaş, TÜSİAD da vardı

Listede adı geçen isimlerden bazıları şöyleydi: Doğan Holding Yönetim Kurulu Üyesi Vuslat Doğan Sabancı, Sabancı Holding’in eski yönetim kurulu başkanvekili ve Densa Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Emre Zorlu ve Olgun Zorlu; Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Vakkas Altınbaş ve Yönetim Kurulu Üyeleri Hüseyin Altınbaş ve İmam Altınbaş; Nurol Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Çarmıklı ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Erol Çarmıklı ve M. Oğuz Çarmıklı; Galatasaray Spor Kulübü eski başkanı ve Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat; Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat, Gürmen Group Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Gür; Beşiktaş’ın eski başkanı ve Bilgili Holding Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Bilgili, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı ve Anadolu Grubu CEO’su Tuncay Özilhan ve TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Erkut Yücaoğlu.