Ana sayfa Politika Bakan Fakıbaba: Belediye başkanlığı dönemimde 10 yıl et yemedim

Bakan Fakıbaba: Belediye başkanlığı dönemimde 10 yıl et yemedim

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, 10 yıl et yemediğini söyledi. Fakıbaba, "10 aydan beri etle yattık, etle kalktık. Öyle bir şey oldu ki belediye başkanlığı dönemimde 10 yıl et yemedim" dedi.

PAYLAŞ

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Gaziantep’e gitti. “Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı”na katılan Fakıbaba, burada bakanlık desteğiyle 300 küçükbaş hayvan alan ve bakımını yapan çiftçilerle bir araya geldi.

Türkiye’nin, dünyada söz sahibi olmak için tarıma önem verilmesi gerektiğini dile getiren Bakan Fakıbaba, “Biz gerçekten büyük bir ülkeyiz. Ama sadece bu bölgede büyük olmak değil, dünyada söz sahibi olacaksak gıda, tarım ve hayvancılığa çok önem vermek zorunda olduğumuzu anladım tarım bakanı olunca” dedi.

‘GIDASINI ÜRETMEYEN TAM BAĞIMSIZ BİR ÜLKE OLAMAZ’

Hükümet olarak çiftçinin yanında olduklarını söyleyen Fakıbaba, şöyle devam etti:

“Önceden de seviyordum ama, tabi bir işin başına geçince daha farklı oluyor. Emin olun hükümetimiz, Başbakanımız, Cumhurbaşkanımız her seferinde şunu söylüyor: ‘Sayın Bakan çiftçiye elinden gelen desteğin her türlüsünü vereceksin.’ Ben de ‘Emriniz olur’ diyorum. Allah’ın izniyle rahat olun, hükümet olarak hep yanınızdayız. Hem çiftçinin hem hayvancının hem üreticinin hep yanındayız. Çünkü bir ülke kendi gıdasını üretemiyorsa, tam bağımsız bir ülke olamaz.”

’10 AYDIR ETLE YATIP, ETLE KALKTIK’

Et fiyatlarını düşürmek için yapılan projelerden de bahseden Fakıbaba, “Benden önceki bakanlar da hep et üzerine çalışmışlar. Biz de 10 aydan beri etle yattık, etle kalktık. Öyle bir şey oldu ki belediye başkanlığı dönemimde 10 yıl et yemedim. Şimdi Tarım Bakanı olarak diyorum ki; keşke ben yine et yemeseydim. Normalde 1 koyun 1,4 yavru veriyor. Biz bunu 1 yavru olarak kabul ediyoruz. 300 koyun 1 yıl sonra 300 yavru veriyor. 300 kuzu demek, yani en kötü ihtimalle 400 ile çarpsanız 120 bin lira demek. Biz 300 kuzuya kadar verdiğimiz zaman, bu ailelerin sigortalarını yaptırıyoruz” dedi.

“500 bin damızlık koyun, 7 yılda 5 milyon anaç veriyor” diyen Fakıbaba, “Bu her sene devam ettiğini düşündüğümüz takdirde düşünün, geldiğimden beri söylüyorum Türkiye et ithal eden değil, et ihraç eden bir ülke olacak. Bunu inanarak söylüyorum. Bunu hesaplayarak söylüyorum. 500 bin koyun 7 yılda 5 milyon yapıyor” diye konuştu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, ramazan fırsatçılarına karşı 3 markette ucuz et satışıyla piyasayı regüle ettiklerini belirterek “Pahalı satanlar, bu fiyata ayak uydurmalı. Eşim 29-31 liradan kırmızı et alıyor, 70 liraya alıyorsan o senin problemin” açıklaması yaptı.

Ramazan öncesi et fiyatlarını frenlemek için ucuz et satan market sayısı artırıldı. Et ve Süt Kurumu’nun sağladığı ürünle kilogramı 31 liradan kuşbaşı, kilogramı 29 liradan kıyma satan A101 ve BİM’e, Migros da eklendi. BİM ve A101, kasım ayından bu yana yaklaşık 45.000 ton piyasaya göre daha düşük fiyattan et sattı.

“Daha ne yapayım”

TBMM’de, Habertürk’ten Esra Nehir’in de aralarında bulunduğu bir grup gazeteciyle yaptığı sohbette et fiyatlarıne değinen Fakıbaba, “Dar gelirli kardeşlerime ramazanda yarım kilo eti 14.5 liraya satıyorum. Daha ne yapayım?” dedi.

3 zincir market dışında kalan market ve kasaplarda satılan kırmızı et fiyatlarının yüksekliğinin hatırlatılması üzerine Fakıbaba, “Pahalı satanlar da ister istemez bu fiyata ayak uydurmak zorunda. Eşim 29-31 liradan kırmızı et alıyor, 70 liraya et alıyorsan o senin problemin” diye konuştu.

“Destek verilecek”

Fakıbaba, “Kırmızı et üreticisine mayıs ayında süt, besi, damızlık, koyun ve keçi için toplam 850 milyon lira destek ödemesi yapılacak” dedi. Üreticiye verdikleri destekleri artırdıklarını kaydeden Fakıbaba, şunları söyledi:

“Bir mekanizma kurduk, parametresi yem fiyatları. Parite şöyle: 1 kg süt eşittir 1.3 kg yem. Buna göre fiyat ayarladık. Örgütlü olduğu zaman süte desteği 7’den 12 kuruşa, soğuk süte desteği 6’dan 10 kuruşa, sıcak süte desteği 3’ten 5 kuruşa yükselttik. Yarın süt fiyatı 1.53’ten 1.70’e çıkarsa bunları hemen düşürürüz.”

“Geldiğim günden beri söylüyorum…”

Gaziantep’te Genç Çiftçi Projesi kapsamında düzenlenen etkinliğe de katılan Fakıbaba, “Geldiğim günden beri söylüyorum, bu ülke et ithal eden değil et ihraç eden bir ülke haline gelecek. Çünkü bir ülke kendi gıdasını üretemiyorsa tam bağımsız olamaz” dedi.