Ana sayfa Öne Çıkanlar Bakan Soylu karar değiştirdi: Diyarbakır’daki patlama terör saldırısı

Bakan Soylu karar değiştirdi: Diyarbakır’daki patlama terör saldırısı

PAYLAŞ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Habertürk TV’de canlı yayında yaptığı açıklamada, dün Diyarbakır’da meydana gelen patlamanın bir terör saldırısı olduğunu belirtti. Soylu, saldırının dışarıdan açılan tünel ile yapıldığını duyurdu. Diyarbakır Valiliği de olayla ilgili “Patlamada 1 ton patlayıcı kullanıldı. Bitişik binadan 30 metrelik tünel kazılmış” açıklamasında bulundu. Ayrıca DHA’nın aktardığına göre, saldırıyla ilgili 5 kişi de gözaltına alındı.

Bakan Soylu patlamının ardından yaptığı açıklamada ise patlamanın tamir sırasında araçtan kaynaklanan bir olay olduğunu söylemişti:

“Diyarbakır’da bir patlama olmuştu. Oradaki çevik kuvvet binası içindeki bir kademede. Yani araçların tamir -bakım yapıldığı bir yerde Dışarıdan bir müdahale olup olmadığına arkadaşlarımız bakıyordu. Şu an da dışarıdan bir müdahale olmadığı, tamir sırasında araçtan kaynaklanan bir patlama olduğu… 1 kişi enkaz altında, AFAD yaşadığını söylüyor. 1 ağır yaralı var, hafif yaralılar da var. Allah beterinden saklasın”

Öte yandan Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü ve TEM Şube’nin bulunduğu emniyete ait ek binada dün meydana gelen patlamada yaşamını yitirenlerin sayısı 3’e yükseldi. Patlamada ağır yaralanan polis Burhan Mercan, tedavi gördüğü Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetti.