Ana sayfa Manşet Bakanlıktan halk sağlığıyla oynayan stokçu firmalara ‘sırları ifşa olmasın’ zırhı

Bakanlıktan halk sağlığıyla oynayan stokçu firmalara ‘sırları ifşa olmasın’ zırhı

Albayrak’a verdiği soru önergesine ‘sır’ yanıtı alan CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, ‘Bu durum büyük bir skandal. Bu işin peşini bırakmayacağız’ dedi.

PAYLAŞ

Coronavirus salgınının ilk günlerinde dezenfektan ve maske gibi tıbbi malzemelere ulaşımda yaşanan sıkıntıların nedenlerinin başında bazı firmaların “stokçuluk” yapması olduğu belirtilirken, Hazine ve Maliye Bakanlığı, stokçuluk yaparak haksız kazanç sağlayan firmaların kimler olduğu sorusuna “sırrın ifşası olacağı” gerekçesiyle yanıt vermedi.

Coronavirus salgınının başında Sağlık Bakanlığı’na bağlı Uluslararası Sağlık Hizmetleri A.Ş’den (USHAŞ) alınan tanı kitleriyle ilgili yolsuzluk iddiaları ortaya çıkmış; USHAŞ’tan alınan tanı kitinin pandeminin başında 9 TL değil, 9 dolara alındığı ve devletin zarara uğratıldığı iddiaları tartışılmıştı. Söz konusu iddiaları kamuoyunun gündemine getiren CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, tanı kitinin yanı sıra fahiş fiyata satılan hijyen ve tıbbi malzemelerle ilgili de Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından yapılan incelemeleri bir soru önergesiyle TBMM gündemine de taşımıştı.

FAHİŞ FİYAT ARTIŞI HATIRLATILDI

Mart 2020’den sonra hijyen malzemeleri ve tıbbi malzemelerde yaşanan fahiş fiyat artışlarını hatırlatan CHP’li Emir, söz konusu dönemde MASAK’ın 2 bin 547 firmanın hesaplarını incelediğine ilişkin yapılan resmi açıklama olduğuna işaret etti.

‘NEDEN SONUÇLARI KAMUOYUYLA PAYLAŞMIYORSUNUZ?’

Emir, Corona nedeniyle hangi ürün gruplarında haksız fiyat artışı ve stokçuluk faaliyetinin tespit edildiğini, hangi işlemlerin yapıldığını sorarken; “MASAK’ın incelemesi tamamlandıysa sonuçları neden kamuoyu ile paylaşılmamaktadır; tamamlanmadıysa aradan dört ay geçmesine karşın neden sonuçlandırılmamıştır?” sorusunu da yöneltti.

ALBAYRAK ‘SIR İFŞA OLUR’ DEDİ

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre CHP’li Emir’in önergesine yanıt veren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Önergede bahsi geçen hususların Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkındaki Yasa hükümleri çerçevesinde sırrın ifşası kapsamında olduğunu” belirterek, hiçbir soruya yanıt vermedi.

‘HALK SAĞLIĞI SORUNU, BU BÜYÜK BİR SKANDAL’

Kimlerin bu süreçte vurgun yaptığını, halkın sağlığıyla oynadığını ve bu firmalara ceza kesilip kesilmediğinin bilinmediğini söyleye Ankara Milletvekili Murat Emir, şunları dile getirdi: “Aradan beş ay geçti ama bakanlıktan halen ses yok. Meclis’teki denetim yetkimiz kapsamında sorduğumuz sorulara da ‘Sırrın ifşası olur’ diyerek yanıt vermiyorlar.

Hangi sırdan bahsediyorsunuz? Binlerce firma, pandemi sürecinde halkın sağlığıyla oynayacak, siz bunlara göstermelik bir inceleme başlatacaksınız ve ceza kesmeyeceksiniz. Maliye Bakanı, bu incelemenin sonuçlarını kamuoyuna açıklamak zorundadır. Eğer, bu stokçulara, karaborsacılara ceza kesmemişlerse, kesememişlerse bu durum büyük bir skandaldır. Bu işin peşini bırakmayacağız.”