Ana sayfa Gündem Balıkesir, Erdoğan’a direniyor; A Haber, “İstifa edecek” dedi, Edip Uğur’un danışmanları yalanladı

Balıkesir, Erdoğan’a direniyor; A Haber, “İstifa edecek” dedi, Edip Uğur’un danışmanları yalanladı

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan‘ın istifasını istediği üç belediye başkanından biri olan Balıkesir Belediye Başkanı Edip Uğur‘un vereceği karar hâlâ belirsizliğini koruyor. İktidara yakın televizyon kanalı A Haber, Edip Uğur’un pazartesi günü istifa edeceğini iddia etti. Ancak Uğur’un danışmanları, Doğan Haber Ajansı’na (DHA) “haberin gerçeği yansıtmadığını” beyan eden bir açıklama yaptılar.

Belediye yetkilileri, Başkan Edip Uğur’un da söz konusu haberi izlediğini, ancak bunun “doğru olmadığını” söylediğini aktardılar.

Erdoğan’ın ‘metal yorgunluğu’ söylemiyle başlattığı AKP’li belediyelerdeki tasfiye süreci, Kadir Topbaş’ın 13 yıldır sürdürdüğü İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden istifası ile başlamıştı. Ardından 23 yıldır Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olarak yaptığı icraatlarla tartışılan Melih Gökçek ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin istifası bizzat Erdoğan tarafından istendi. Altepe, dün istifasını açıklarken Gökçek de uzun süren görüşmelerden netice alamayınca cumartesi günü istifa edeceğini kamuoyuna duyurdu. Pazartesi günü istifa edeceği öne sürülen Edip Uğur’dan gelen son açıklama, AKP’de bir krize yol açabileceği yorumlarına neden oldu.