Ana sayfa Editörden “Balistik raporlar neden açıklanmıyor?”

“Balistik raporlar neden açıklanmıyor?”

PAYLAŞ

15 Temmuz gecesi bazı noktalarda toplu ölümlerin yaşandığını, Polis Özel Harekat Merkezi’ne uçaklardan bomba atıldığını hatırlatan Sözcü yazarı Can Ataklı, darbe girişimi gecesi yaşanan ölümlere ilişkin kamuoyuna açıklanmayan alistik raporlarına dikkat çekti.

Erdoğan’ın, “Erol benim yol arakdaşımdı” dediği, darbe girişimi gecesi köprüde vurulan reklamcı Erol Olçok ve oğlunun vurulmasının insanı kuşkuya düşürdüğünü söyleyen Ataklı, “Aradan bir yıl geçtiğine göre ısrarcı olalım diyorum ve başta Olçok ve oğlu olmak üzere kurşunla vurulanlarla ilgili bir balistik inceleme yapılıp yapılmadığını soralım. Yapılmadıysa neden yapılmadı? Yapıldıysa neden açıklanmıyor?” diye yazdı.

Ataklı’nın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Şunun için özellikle soruyorum. Bazı kişiler havaya açılan ateş sonucu seken kurşunlara maruz kalarak can vermiş olabilir. Bazıları ise hedef alınarak öldürülmüşlerdir belki de. İşte bunlar ancak otopsi ve balistik muayenelerle ortaya çıkarılabilir. Oysa o gece yaşananlardan sonra şehit olanlara otopsi yapılmadığını biliyoruz. Ayrıca anlaşılıyor ki balistik muayeneler de yapılmamış. Ya da yapılmış ama nedense açıklanmamış.

Devlet görevlisi olan asker polis kim olursa olsun taşınan her silah kişiye zimmetli olarak verilir. Bu silahların daha önceden balistik incelemeleri yapılmıştır ve hepsi kayda geçmiştir. Bu nedenle her hangi biri kurşunla vurulduğunda, yapılacak balistik inceleme ile bu kurşunun hangi silahtan çıktığı hemen saptanır. Silahlar zimmetle verildiği için de bu silahı bulmak zor olmaz.
Örneğin ilk günden beri çok merak ediyorum, AKP’nin propaganda beyni olan Erol Olçok ve oğlu Muhammed Tayyip, kimin silahından çıkan kurşunlarla can verdiler.

Erol Olçok AKP için çok önemli ve asla vazgeçilmeyecek isimlerden biriydi. Her ne kadar darbe karşıtı gösteride en ön saarda yer almış olsa bile vurulması insanı ister istemez kuşkuya düşürüyor.

Aradan bir yıl geçtiğine göre ısrarcı olalım diyorum ve başta Olçok ve oğlu olmak üzere kurşunla vurulanlarla ilgili bir balistik inceleme yapılıp yapılmadığını soralım. Yapılmadıysa neden yapılmadı? Yapıldıysa neden açıklanmıyor?

Yazının tamamı için…