Ana sayfa Politika Balüken: “Bekletildiğimiz nezaretlerin yanında IŞİD üyeleri vardı”

Balüken: “Bekletildiğimiz nezaretlerin yanında IŞİD üyeleri vardı”

PAYLAŞ

HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken, partisinin Meclis grup toplantısında konuştu. HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın 4 Kasım 2016’da gözaltına alınıp tutuklanmasının ardından partinin grup toplantılarında Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen konuşma yapıyordu. Ancak Ayhan Bilgen’in de 31 Ocak’ta tutuklanmasının ardından 4 ay içerisinde partinin grup toplantılarındaki hatibi de üçüncü kez değişti.

Baluken’in konuşmasının satır başları şöyle:

-Mevcut durum kanıksanmış. Oysa cumhuriyet tarihinin en anormal durumuyla karşı karşıyayız. Meclis’te olması gerekenler cezaevinde!
-Bir ülkede Meclis ile cezaevi arasındaki sınır silinmişse, demokrasi açısından geri dönülemez bir sorunun alarmı çalıyor demektir.
-Gideceğimiz tecrit koğuşları bile önceden hazırlanmıştı. Bekletildiğimiz nezaretlerin yanında IŞİD üyeleri vardı.
-Farklı dosyalarda, aynı anda, farklı şehirlerde savcıları aynı anda harekete geçirecek bir mekanizma yargı sisteminde yoktur.
-4 Kasım’da ‘terör operasyonu’ manşetleri atıldı. Evet bir terör vardı, HDP’yi linç etmek isteyen pespayelik terörün ta kendisiydi. HDP’yi linç etmeye çalışan medyaya soruyorum; Hakkımızdaki suçlamalarla ilgili tek bir gerçek kırıntısını topluma anlattınız mı? Hangi arkadaşımızın tek bir illegal örgütle bağlantısı iddianamelerde yer aldı mı? Hayır. İddianamelerin tamamı konuşmalarımızdır! 80 milyona sesleniyorum: Size dayatılan algı yönetimine inanmayın. Biz Meclis’te ne demişsek, sokakta da onu söyledik.
-Nerede görülmüş bir partinin eş genel başkanları, binlerce il, ilçe, belediye eşbaşkanı tutukluyken yapılan seçime adil denilsin. Oy hakkı, söz hakkı gasp edilmiş bir parti olarak bu pakete en güçlü şekilde ‘hayır’ demek bizim hakkımızdır. Sandığa atılacak her oy, sokağa çıkma yasaklarını, ablukaları oylama olacak. Kentleri yakıp yıkan uygulamaların oylaması olacak.
-Hangi arkadaşımızın tek bir illegal örgütle bağlantısı iddianamelerde yer aldı mı? Hayır. İddianamelerin tamamı konuşmalarımızdır
-80 milyona sesleniyorum: Size dayatılan algı yönetimine inanmayın. Biz Meclis’te ne demişsek, sokakta da onu söyledik.
-Demirtaş’ın iddianamesi tutuklandıktan 90 gün sonra hazırlandı, duruşma tarihi 6 ay sonraya verildi. Nasıl
-Bize en aykırı düşünenlerle de kardeşçe yaşamak istiyoruz. Tavrımızı farklı noktaya çekmek isteyenler kardeşlik duvarına çarpacak. Referandumda HDP’nin programını mı oylamaya sunacaksınız? Siz, 18 maddeyi neden anlatamadığınızın hesabını verin topluma! (Başbakan Binali Yıldırım) HDP’ye terörist diyenler cepheyi genişleterek ‘hayır’ diyenleri terörist ilan etti. Toplumu seçime mi, savaşa mı götürüyorsunuz? ‘Evet’ oyu vereceklerin de, ‘hayır’ oyu vereceklerin de birbirlerinin yüzüne bakacakları bir geleceği örmeye hepimizin ihtiyacı var.- Referandumda HDP’nin programını mı oylamaya sunacaksınız? Siz, 18 maddeyi neden anlatamadığınızın hesabını verin topluma
-HDP’ye terörist diyenler cepheyi genişleterek HAYIR diyenleri terörist ilan etti. Toplumu seçime mi, savaşa mı götürüyorsunuz?
-Evet oyu vereceklerin de, hayır oyu vereceklerin de birbirlerinin yüzüne bakacakları bir geleceği örmeye hepimizin ihtiyacı var.