Ana sayfa Dünya Bangladeş Arakanlı Müslümanları geri dönüşe zorluyor: Bizi ölüme yolluyorlar

Bangladeş Arakanlı Müslümanları geri dönüşe zorluyor: Bizi ölüme yolluyorlar

Myanmar ve Bangladeş arasındaki anlaşma doğrultusunda yetkililer, sığınmacıları kamptan çıkartacaklar

PAYLAŞ

Myanmar’daki askeri operasyonlar ve şiddetten kaçıp Bangladeş’e sığınan 700 bine yakın Arakanlı Müslüman, yakında ülkelerine geri gönderilecek. Bangladeş sınırındaki mülteci kamplarında korku hakim.

Myanmar ve Bangladeş arasındaki anlaşma doğrultusunda yetkililer yaklaşık 2 bin kişilik ilk grubu bugün kamplardan çıkarmaya başlayacaklardı.

Ancak birçoğu saklandı, kaçtı ya da gitmek istemedi, operasyon da beklemeye alındı.

Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan Bangladeşli mültecilerden sorumlu yetkili, “Kampta görüştüğümüz 50’ye yakın aileden bu koşullarda geri dönmek istediğini söyleyen çıkmadı. Kimseyi kendi isteği dışında geri dönmeye zorlayamayız” dedi.

Öte yandan süreç belirsizliğini korudukça, göçmenler arasındaki panik de yayılıyor.

Perşembe günü kamplardaki binlerce göçmen geri gönderilmelerin başlayacağı kaygısıyla protesto düzenledi.

Myanmar Ordusu’nun geçen yılki operasyonları sonrası şiddet dalgası yayılmış, 300 bin Arakanlı Müslüman ülkelerinden kaşarak Bangladeş’in sınır kenti Cox’s Bazar’daki mülteci kamplarına sığınmıştı.

Ancak Myanmar ve Bangladeş arasındaki anlaşma, göçmenlerin kademeli olarak geri gönderilmesini şart koşuyor.

Birleşmiş Milletler (BM) ve insan hakları kuruluşları ise, Myanmar’daki tehlike sürerken insanların ülkelerine şu sn dönmeye zorlanamayacağı uyarısında bulunuyor.

Kaygıların başlıca nedeni, geri gönderilecek Arakanlı Müslümanların can güvenliğini takip edecek mekanizmaların olmaması.

“Bizi ölüme yolluyorlar”

BBC’den Yogita Limaye, bu kamplardan birinde göçmenlerle konuştu. Gönderilecek ilk grubun listesinde yer alan bir 40 yaşındaki bir baba, “Geri gönderilmekten korkuyorum. İkna olmuş değilim: Bence geri dönersek, bizi öldüreceklerdir” diye konuştu.

Kaygılı birçok göçmen gibi ailesine kamplarda saklanmalarını söylemiş. “Tek şartla ülkeye döneriz, o da bize vatandaşlık verilirse” diyen Limaye, “Geri dönmek zorundaysak, bu bizim kaderimizdir. Ancak ben, onların bizi oraya ölmeye yolladığını düşünüyorum” ifadesini kullandı.

Mülteci kamplarında kaygı aileden aileye yayılıyor

Myanmar’da çok sayıda akrabası öldürülen, ardından karısı ve oğullarıyla Bangladeş’e katan bir göçmen de “Bize vahşice işkence ettiler. Ordu bizi buldu, insanlarımızı öldürdü, evleri yaktı, çocukları alevlerin içine attı” derken, gözyaşlarına boğuluyor.