Ana sayfa Ekonomi Bankaların nakit döviz çekiminden komisyon almaya başlamasının perde arkası

Bankaların nakit döviz çekiminden komisyon almaya başlamasının perde arkası

Nakit döviz girişindeki keskin azalma bankaların nakit döviz maliyetlerini önemli ölçüde artırınca, bankalar bu maliyetleri karşılayacak komisyon almak için Merkez'in kapısını çalmış...

PAYLAŞ

Merkez Bankası‘nın 5 Ağustos’ta yayımladığı tebliğ ile izin verdiği nakit döviz talebine komisyon uygulaması bankalar tarafından uygulanmaya başlandı. Bir kamu bankası 3 bin doların üstünde nakit döviz talebi olanlara binde 3 komisyon alırken diğer kamu bankalarında binde 2 ile 5 arasında komisyon kesilmesi bekleniyor.

haberturk.com sitesinde yer alan habere göre, Büyük bir özel bankanın 20 bin liranın üstüne binde 1,5, orta ölçekli bir diğer bankanın ise binde 2 oranında komisyon almaya başladığı öğrenildi. Nakit olmayan döviz talebinde yani örneğin internet sitesinden yapılan döviz alım-satım ve transferlerinde ise komisyon alınmıyor.

Uluslararası piyasalarda çalkantı nedeniyle nakit döviz işlemleri yani dolar veya euroyu yurt dışından almak getirmek ve saklamak maliyetli olmaya başlayınca bankaların talebi ile Merkez Bankası nakit döviz işlemlerinden komisyon alınmasının yolunu açtı. Merkez Bankası, 4 Ağustos’ta yayımlanan ‘Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliği Uygulama Esasları’nda bankaların efektif yani fiziki döviz çekimlerinde ücret alabileceğini belirtti.

BANKALAR KOMİSYON İÇİN BİR SÜREDİR OTORİTELERLE TEMAS HALİNDEYDİ

Bankalar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 4 Ağustos’ta yayımladığı tebliğ ile izin verdiği nakit döviz talebine komisyon uygulamasına başlarken, bankların bu işlemlerden komisyon almak için bir süredir düzenleyici otoriterlerle temas halinde olduğu öğrenildi.

Bloomberg HT’ye konuşan üst düzey bankacıların verdiği bilgiye göre, başta turizm gelirlerinde yaşanan keskin düşüş olmak üzere, gurbetçi dövizi ve sınır ticaretinden doğan nakit döviz (efektif) girişindeki hatırı sayılır azalma bankaların nakit döviz maliyetlerini önemli ölçüde arttırdı. Hal böyle olunca bankaların, nakit döviz ihtiyaçlarını Merkez Bankası’ndan ya da yurtdışında bu işlemlere aracılık eden Bank of America ve Credit Suisse gibi bankalardan karşılamaya başladığını ifade eden bankacılar, bu işlemlerin de bankalar için ciddi bir maliyet oluşturduğunu belirtiyor.

YURT DIŞI BANKALARLA YAPILAN İŞLEMİN BİNDE 1,5-20 MALİYET VAR

Merkez Bankası efektif piyasasının yurtdışına göre biraz daha maliyetli olduğunu kaydeden bankacılar, “Ağırlıklı olarak bankalar bu işlemleri yurtdışı bankalardan gerçekleştiriyor. Bunun da maliyetinin binde 1,5-2’ler seviyesinde. Şöyle ki, bankalar Merkez Bankası efektif piyasasından 1 doları 1,0020’den alıyor. Yurtdışı aracı bankalarda bunun maliyeti biraz daha düşük. Ama yurtdışından gelirken de farklı maliyetler oluşuyor. Özellikle son üç dört aydır bu konu bankalar için çok ciddi bir maliyet oluşturmaya başlamıştı” değerlendirmesinde bulunuyor.

Bankaların artan bu maliyetler dolayısıyla üç dört aydır Merkez Bankası’ndan nakit döviz işlemlerinden komisyon alınmasının yolunu açmasını talep ettiğini ifade eden bankacılar, Merkez’in de 4 Ağustos’ta yayımlanan ‘Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliği Uygulama Esasları’nda bankaların talebini yerine getirdiğini belirtti.