Ana sayfa Manşet Baransu: Balyoz sapına kadar darbe planıydı

Baransu: Balyoz sapına kadar darbe planıydı

PAYLAŞ

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Taraf gazetesinin eski gazeteci ve yöneticilerinin yargılandığı davanın 8. duruşmasında 38 aydır tutuklu yargılanan Gazeteci Mehmet Baransu bugün hakim karşısına çıktı. Haberleri cemaatin verdiğine ilişkin iddialara dikkat çeken Mehmet Baransu, “Ben 23 yılımı bu mesleğe verdim, ben gazeteciyim. Karşıma geçip gazeteciliği öğretiyorlar.” dedi.

Gazetecinin bir haber yapıyor olmasının ihbar anlamına geldiğini belirten Baransu, “Savcı re’sen soruşturma yapar. Ben gazeteciyim, görünen gerçeği yazarım.” dedi.

Davada darbe iddiasıyla tutuklu yargılanan Gazeteci Mehmet Baransu, gazetecilik hayatına ilişkin detaylara dair bilgiler verdi. Baransu, “Ben gördüğümü yazarım. Balyoz sapına kadar darbe planıydı. Recep Tayyip Erdoğan hakkında yakalama kararı vardı, yalan değil.” ifadeleriyle kendini savundu.

Mersin’de hükümeti yıkmaya teşebbüs iddiasıyla yargılandığını kaydeden Mehmet Baransu, sebebinin de GDO’lu pirinç haberini yapmasının delil olarak gösterilidiğini anlattı.

Mehmet Baransu’nun Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki savunmasından satır başları şöyle;

-Emniyet ve istihbarat raporlarında Taraf gazetesi ile ortaya çıkmışım gibi bir algı oluşturuluyor, bu yüzden size gazeteciliğimi anlatacağım.

-Baransu son 30-35 yılın karanlık yanlarını araştıran, yazan, notlar alan kişidir. Ben Taraf ile ortaya çıkmadım.

-Mersin’de hükümeti yıkmaya teşebbüsten yargılanıyorum. Sebebi de GDO’lu pirinç haberini yapmam.

-Haberleri “FETÖ”cüler verdi diyorlar. Ben 23 yılımı bu mesleğe verdim, ben gazeteciyim. Karşıma geçip gazeteciliği öğretiyorlar.

-Gazeteci bir haber yapıyorsa bu bir ihbardır. Savcı re’sen soruşturma yapar. Ben gazeteciyim, görünen gerçeği yazarım.

-Gazeteciliğe ömrümü verdim. Pişman mıyım? Bin pişmanım. Değmezmiş. Ben boş yere çalışmışım.

-Ben gördüğümü yazarım. Balyoz sapına kadar darbe planıydı. Recep Tayyip Erdoğan hakkında yakalama kararı vardı, yalan değil.

-Bu ülkede sesi çıkan namuslu insanlar var. Ben ne geçmişte ne Ergenekon döneminde ne de sonrasında sustum.

-1995’ten beri Türkiye’nin her yerine gidip haber yaptım. Telefonumu hiç değiştirmedim.