Ana sayfa Gündem Baro başkanları açlık grevlerini ve ölüm oruçlarını meclise taşıdı

Baro başkanları açlık grevlerini ve ölüm oruçlarını meclise taşıdı

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ve 7 bölge ilinin baro başkanı, açlık grevleriyle ilgili TBMM başkanı Mustafa Şentop'la görüştü.

PAYLAŞ

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ve Diyarbakır, Siirt, Şırnak, Batman, Bingöl, Van ve Dersim baro başkanları, açlık grevleri ve ölüm oruçlarıyla ilgili olarak Meclis Başkanı Mustafa Şentop ve Kamu Denetçisi Şerefek Malkoç ile bir araya geldi.

‘OLUMLU BİR İZLENİMLE AYRILDIK’

Basına kapalı yapılan görüşme sonrası sosyal medya hesabından açıklama yapan Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın, “Olumlu bir izlenim ile ayrıldık” dedi.

‘KİMSENİN ZARAR GÖRMEDİĞİ BİÇİMDE ÇÖZÜLMELİ’

Görüşmeye dair yazılı açıklama yapan Dersim Barosu da şu ifadeleri kullandı: “Karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. Sorunun bir an önce iç hukukumuz ve evrensel hukuk kuralları çerçevesinde kimsenin zarar görmediği insancıl bir yöntemle çözülmesini temenni ediyoruz. Ayrıca baştan beri belirttiğimiz üzere insan hayatını riske atan bu eylemleri açlık grevi ile ölüm orucundaki kişilerin kendi hayatlarına telafisi imkansız zarar vermemesi ve insan hayatına verdiğimiz önem ve değer gereği ve bizlere başvuran aile ve annelerin istemi üzerine herkese sorunun çözümü ve sonlandırmaları çabasının çağrısını yapıyoruz” denildi.