Connect with us

Dünya

Barzani: Bağımısızlığa inancınızı koruyun

Published

on

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) 25 Eylül’de düzenlediği bağımsızlık referandumuna yanıt olarak Irak ordusunun Kerkük’ün kontrolünü ele geçirmesinin ardından iki taraftan da önemli açıklamalar geldi.

IKBY Başkanı Mesud Barzani, yaptığı yazılı açıklamada, 25 Eylül’de gerçekleştirilen bağımsızlık referandumunun sonuçlarının “boşa gitmeyeceğini” belirterek, “Kürdistan halkının bir gün bağımsızlık hedefine ulaşacağına dair inancı koruma ve birlik” çağrısı yaptı. Açıklamada, “Kürdistan halkını, kazanımlarımızın, güvenliğimizin ve insanlarımızın rahatının korunması konusunda temin ederiz” ifadesi kullanıldı.

IKYB Başkanı ayrıca, Musul’un IŞİD’den geri alınması için Irak ordusuyla birlikte 17 Ekim 2016’da başlatılan operasyona atıfta bulunarak, sadece bu operasyon öncesindeki noktalara geri çekilebileceklerini kaydetti.

Siyasi rakiplerini suçladı.

Barzani, Kerkük’ün Irak ordusunun kontrolüne geçmesinden dolayı Kuzey Irak’taki siyasi rakiplerini suçlayarak, peşmergenin kenti savunmadan geri çekilmesinden “bazı siyasi partilerin içindeki kimi bireyleri” sorumlu tuttu. Peşmerge yetkilileri ise doğrudan Barzani’nin rakibi Kürdistan Yurtseverler Birliği’ni (KYB) hedef alarak, KYB’yi “Bağdat’la gizlice anlaşmak” ve “ihanet” ile suçlamıştı.

Kürtler dışında Arap ve Türkmenlerin de yaşadığı Kerkük, 2014 yılında peşmerge birlikleri tarafından IŞİD’den geri alındığından bu yana IKBY kontrolünde bulunuyor.

Kürt birlikleri Kerkük’ten sonra bugün nüfusunun büyük bölümü Ezidi olan Sincar ve İran sınırına yakın Hanekin’den de çekildi.

“Referandum anlaşmazlıkları körükledi”

Irak Başbakanı Haydar el İbadi de Kerkük’ün el değiştirmesi sonrası bir açıklama yaparak Kürdistan referandumunun bittiğini ve geçmişte kaldığını belirterek, IKBY yönetimine “anayasa çerçevesi” içerisinde diyaloğa davet etti.
Gelişmelerle ilgili olarak Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum da bir açıklama yaparak bugün gelinen noktaya iten en önemli unsurun geçen ay yapılan referandum olduğunu kaydetti.

Kendisi de bir Kürt ve KYB mensubu olan Cumhurbaşkanı Masum, “Kürdistan bölgesinin bağımsızlığı için referandum düzenlemek merkezî yönetim ile Kürdistan hükümeti arasındaki ciddi anlaşmazlıkları körükledi” açıklamasında bulundu. Cumhurbaşkanı, “dolayısıyla Iraklı birliklerin Kerkük’ü ele geçirmekten başka çareleri kalmadı”ifadesini kullandı.

Ölü sayısında çelişki

Kerkük operasyonundaki can kayıpları konusunda ise belirsizlik sürüyor. Amerikan ordusundan yapılan açıklamada, operasyonda hayatını kaybedenlerin sayısında çelişkili bilgiler olduğu belirtilerek, ölü sayısının “üç ila 11” olarak kaydedildiği bildirildi.

Kuzey Irak’ın Süleymaniye kentindeki bir hastane ise kendilerine 25 peşmergenin cesetlerinin getirildiğini açıkladı. Associated Press ajansına konuşan hastanenin acil müdürü Omeid Hama Ali, bu 25 ölüye ek olarak 44 yaralının da tedavi altında olduğunu söyledi.

Kuzey Irak’ta merkezî yönetimin pazartesi sabah saatlerinde başlattığı askeri operasyon çerçevesinde şu ana kadar Bağdat hükümetine bağlı birlikler ile peşmerge kuvvetleri arasında çok ciddi bir çatışma yaşanmadı.
Deutsche Welle Türkçe

Dünya

IŞİD militanlarının tecavüzünden doğan binlerce çocuk ölüme terk edildi

Published

on

By

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Çatışma Bölgelerinde Cinsel Şiddet Özel Temsilcisi Pramila Patten, Irak’a yaptığı 8 günlük ziyaretin ardından BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü DEAŞ militanlarının elinden kurtulan kadınlar ile kız çocuklarının maruz kaldığı cinsel şiddet olaylarına dikkati çekti.

Bağdat, Erbil ve Musul’da hükümet yetkilileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, dini liderler ile DEAŞ’ın elinden kurtulan kadınlar ve kız çocuklarıyla görüşmeler yaptığını belirten Patten, “Sağ kalanların yürek burkan hikayelerini ilk elden dinledim.” dedi.

Ülkede bin 500’ü kadın ve kız çocuğu olmak üzere 3 bin 154 Ezidi ile 600’ü kadın, 250’si çocuk Türkmen ve Şii bin 200 kişinin hala kayıp olduğunu aktaran Patten, DEAŞ militanların tecavüzleri sonrası doğan çocukların toplumda kabul görmediğini vurguladı.

Patten, “Tecavüz sonrası doğan birçok çocuk terk ediliyor. Bazı dini liderler empati gösterse de kabile liderleri tecavüzden doğan çocukları kabul etmede büyük bir isteksizlik sergiliyor. Musul’da yetkililer terk edilen binlerce çocuk için yetimhane açmak zorunda kaldıkları bilgisini verdi.” diye konuştu.

Continue Reading

Dünya

ABD’de silahlı saldırgan 3 kişiyi rehin aldı

Published

on

By

ABD’nin California eyaletine bağlı Napa bölgesinde, Gaziler Evi’nde silahlı saldırı meydana geldi. Siyah zırh giyen saldırgan üç kişiyi rehin aldı. Silah sesleri üzerine bölgeye çok sayıda polis ve ilk yardım araçları sevk edilirken; olayda şimdiye kadar ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi.

Görgü tanıkları 30 kez silah sesi duyduklarını aktarırken, olayda ölü yada yaralı olup olmadığı şimdilik açıklık kazanmadı. Polis yetkilileri halka aktif silahlı saldırı bölgesinden uzak durma çağrısı yaptı.

ABC7 muhabiri Wayne Freedman, polisin saldırganın kimliğini bildiğini ancak basında paylaşmadığını aktardı. Polis ile saldırgan arasında karşılıklı silah atışları yapıldığını belirten Freedman, şüphelinin müzakerecilerle iletişime geçmeyi de reddettiğini ifade etti. 

Continue Reading

Dünya

Suriye: Türkiye’nin işgaline karşı ülkenin her bir parçasını savunmakta tereddüt etmeyeceğiz

Published

on

By

Suudi Arabistan, Katar ve Körfez ülkelerinin bir kısmının terör örgütlerine mali destekte bulunduklarını belirten Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Türkiye’nin de on binlerce teröriste sınırlarını açtığını ve onları silahlandırdığını iddia etti. Caferi, Suriye’nin ‘Türkiye’nin işgaline’ karşı ülkenin her bir parçasını savunmak için her şeyi yapacağını söyledi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’da yer alan habere göre, Rus haber ajansı Sputnik’e konuşan Caferi, Türkiye’nin on binlerce teröristin sınırlarından geçmesine izin vererek terörü desteklediğini savundu. Türkiye’nin teröristleri silahlandırdığını, mali destek verdiğini ve topraklarında eğitim kampları kurduğunu iddia eden Caferi, aynı zamanda da teröristlerin zehirli kimyasallara ulaşmasına izin verildiği iddiasında bulundu.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin’de gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili de konuşan Caferi, “Suriye, topraklarının her bir parçasını savunmak konusunda tereddüt etmeyecektir. Silahlı terör örgütlerinden de gelse; Türk, Amerikalı ya da İsrailli güçlerin işgali de olsa…” ifadelerini kullandı. (Kaynak: Sputnik)

Continue Reading

Çok Okunanlar