Ana sayfa Editörden “Başbakan da ‘anayasa değişikliği’ acelesini anlamıyor”

“Başbakan da ‘anayasa değişikliği’ acelesini anlamıyor”

PAYLAŞ

Cumhuriyet’ten Çiğdem Toker’in yazısında paylaşılan kulis bilgilere göre Başbakan Binali Yıldırım da nisan ayında anayasa değişikliği için referanduma gidilmesi taraftarı değil. Yıldırım’ın endişelerini sıralayan Toker, yazısında ayrıca şu soruyu da soruyor: ‘Yıldırım’ın Erdoğan’la paylaşıp yanıt alamadığı bir sorusu daha var: Bahçeli durduk yerde neden başkanlığı gündemine taşıdı?’

Toker’in yazısının ilgili kısmı şöyle:

Başbakan’ın gerçekten kendisine yakın gördüğü dar bir ekiple yaptığı iç değerlendirmede paylaştıkları, mikrofon açıkken söylediklerine pek benzemiyor. O değerlendirmelerden yansıyan bazı notları aktaracağım bugün.

Başbakan, ikisi somut, diğeri öngörülemezlik üzerine kurulu üç nedenden dolayı referanduma nisanda gidilmesinden yana değil. Bu düşüncesini ikili görüşmelerinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a ilettiği biliniyor.

– İlk neden ekonomi. Büyüme, işsizlik, kur gibi temel göstergelerin hepsi kötü. İyileşme emaresi yok. Kabinenin ekonomiyle ilgili bakanları, “toparlanmanın sonbahardan önce gerçekleşemeyeceğini, kriz sonuçlarının nisan mayısta ağır hissedileceğini” Yıldırım’a fasılalarla iletiyor. Yıldırım da Cumhurbaşkanına.

– İkinci neden daha korkutucu: Olası terör saldırıları. PKK’nin de IŞİD’in de “referandum sürecini sabote etmek üzere büyük eylemler yapacağı” Başbakan’a istihbarat birimlerince iletiliyor. (Tam bu noktada Irak Büyükelçisi Hişam el Alevi’nin Hürriyet’e verdiği mülakattaki “Binlerce DEAŞ unsurunun sınırdan ülke içine girdiği” bilgisine dikkat çekelim.)

– Başbakan Yıldırım’ın referandum takvimi için nisan ayına itirazının üçüncü nedeni ise ABD Başkanı Trump faktörü. Bakmayın siz, kamuoyu önünde olumlu, işbirliği mesajları verdiğine. Yukarıda söz ettiğim dar kadro değerlendirmesinde Trump’ın dış politika alanındaki öngörülemezliğinin Türkiye’yi de olumsuz etkileyeceğine dair kaygılarını paylaşıyor.