Ana sayfa Logo Altı Başbakan: Kurunun yanında yaş da yanıyor olabilir

Başbakan: Kurunun yanında yaş da yanıyor olabilir

PAYLAŞ

Başbakan Yıldırım, dün gazete, televizyon ve internet haber sitelerinin genel yayın yönetmenleriyle yaptığı, 50’ye yakın gazetecinin katıldığı toplantıda önemli mesajlar verdi. Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin’in aktardığına göre Binali Yıldırım şu mesajları verdi:

“KURUNUN YANINDA YAŞ DA YANIYOR OLABİLİR”

Biz büyük olay yaşadık. Dünyada böyle olayı yaşayan elinde silah olmadan canlarını vererek etkisiz yapan başka ülke yok. Büyük bir travma yaşıyoruz. 100 bin kamu görevlisi görevden çıkarıldı. Tehlike henüz geçmiş değil, kapalı bir örgüt. Yanı başınızda biri olan örgüt elemanı. Vahim bir şey. İki Almanya birleştiği zaman 500 bin kamu görevlisi atıldı. Hiçbir devlet kendisine sadakatle bağlı olmayan memurlarla çalışmak zorunda değil. Büyük olayda hatalar oluyor mudur; oluyordur. İntikam değil adalet diye ilk gün söyledik. Kurunun yanında yaş da yanıyor olabilir. Genelge yayınladık, imzasız ihbar mektupları işleme konulmasın diye. Bazı yerlerde bunun dikkate alınmadığını, savcıların imzasız ihbar mektupları dikkate alarak işlem yaptığını duyuyoruz. 19 bin civarında göreve dönüş oldu. 100 bine yakın da ‘Bize haksız işlem yapıldı’ diye müracaat var. Böyle yürümeyeceğini gördük. Yeni bir karar aldık. OHAL Denetleme Kurulu kurduk. Birkaç haftaya uygulamaya konulacak.

ÖLÇÜMÜZ 17-25 ARALIK: CEMAAT ETKİNLİĞİNE KATILAN SUÇLU GÖRÜLEMEZ

Terör faaliyeti yapmadan bir kişi hakkında, ‘Ben senin FETÖ’cü olduğundan endişe ediyorum’ diye işlem yapmak hukuk devletine yakışmaz. 17-25 Aralık olarak belirledik ölçüyü. Bizim için bu tarihten sonraki faaliyetler sakıncalıdır. Bu cemaatle beraber olmuşları, etkinliklerine katılanları potansiyel suçlu ilan etmek doğru değil. Ne zaman suç ise o zamandan sonrası geçerli olması lazım.