Ana sayfa Dünya Başbakan May’den ortak pazar açıklaması: İngiltere, Avrupa ortak pazarından çıkmalı

Başbakan May’den ortak pazar açıklaması: İngiltere, Avrupa ortak pazarından çıkmalı

PAYLAŞ

İngiltere gündemi Başbakan Theresa May’in açıklamaları sonrası değişti. May, Londra’da yaptığı konuşmada, ülkesinin AB’ye “kısmen” üye olmayacağını vurguladı.
BBC Türkçe’nin aktardığı habere göre İngiltere Başbakanı, Brexit’in nihai hedefinin AB ile İngiltere arasında yeni, pozitif ve yapıcı bir ortaklık kurulması olduğunu belirtti.

Bu kapsamda AB’den ayrılmanın ortak pazardan çıkmak anlamına geldiğini söyledi. May, aynı zamanda Avrupa Adalet Divanı’nın İngiltere üzerindeki hükmünün biteceğini ifade etti.
İngiltere Başbakanı’nın bugün sıraladığı 12 hedef şöyle:
1. Açıklık
2. İngiltere yasaları üzerinde kontrol
3. Birleşik Krallık’ın birliğini güçlendirmek
4. İrlanda ile ortak seyahat alanını korumak
5. Göçü kontrol altına almak
6. İngiltere’deki AB vatandaşları ve AB’deki İngiltere vatandaşlarının haklarını korumak
7. Çalışanların haklarını korumak
8. Avrupa piyasalarıyla ortak ticaret
9. Diğer ülkelerle yeni ticaret anlaşmaları
10. Bilim ve icat için en iyi yer olma hedefi
11. Suça ve terörizme karşı ortak mücadele
12. Yumuşak ve düzenli bir Brexit

Küresel bir ticaret ülkesi olma hedefi

İngiltere’nin AB üyesi ülkeler ile “mümkün olabildiğince” serbest bir şekilde ticaret yapmayı amaçladığını aktaran May, AB ile gümrük anlaşmasının bazı maddelerinin devam edebileceğini, ticaretin önündeki engellerin olabildiğince kaldırılması gerektiğini ifade etti.

May, daha önce ortak pazardan çıkmanın iyi bir fikir olmadığına yönelik açıklama yapmasına rağmen neden şimdi böyle düşündüğü sorusuna ise “referandumdan bu yana İngiltere ekonomisinin iyi bir seyir izlediği” cevabını verdi.

Ortak pazara olabildiğince erişimi olmalarından yana olduklarını belirten May, AB’ye küçük çapta bazı ödemelerin devam edebileceğini söyledi.

Brexit ile beraber İngiltere’nin ‘büyük ve küresel bir ticaret ulusuna’ dönüşeceğini vurgulayan May, bunun için İngiltere’nin Brezilya, Çin, Avustralya ve Körfez ülkeleri gibi diğer ticaret ortaklarıyla yeni anlaşmalar yapacağını duyurdu.