Ana sayfa Politika Başbakan Yıldırım: Almanya yönünü Türkiye Cumhuriyeti’ne dönmek zorundadır

Başbakan Yıldırım: Almanya yönünü Türkiye Cumhuriyeti’ne dönmek zorundadır

PAYLAŞ

Partisi adına son grup toplantısını yapan Başbakan Binali Yıldırım ABD’nin YPG’ye desteği, Almanya ile yaşanan kriz ve Atatürk’e yönelik ‘hakaret’lere değindi.

ABD’nin YPG’ye olan desteğini eleştiren Yıldırım, “Sebep ne olursa olsun bir terör örgütü ile dostumuz ve Nato’daki müttefikimiz ABD’nin bir başka terör örgütünü yok etmek için iş birliği yapması kabul edilebilir bir şey değildir.” dedi.

Almanya ile olan gerilime de değinen Yıldırım şöyle konuştu:

“Türkiye Almanya ilişkileri 16 nisan öncesi gerilmiş, tansiyonun düşürülmesi için her iki taraftan olumlu mesajlar verilmiştir. Ancak Almanya’da geçen hafta darbe girişimine dahli bulunan askerlere sığınma izni vermesi, iltica hakkı vermesi bu noktada ilişkilerimizin tekrar gerilmesi için önemli bir gelişme olmuştur.

Almanya artık bir şeye karar vermek durumundadır. Eğer Türkiye ilişkilerini geliştirmek istiyor ise o zaman yönünü bölücülere FETÖ’cülere değil Türkiye Cumhuriyeti’ne dönmek zorundadır. Bölücü terör örgütü günden güne eriyor. Telsiz konuşmalarından bölücü örgüte katılım oranını sıfıra düştüğünü öğreniyoruz. Kurumlarımızı FETÖ’den temizliyoruz. Türkiye artık terörden arınmış bir şekilde geleceğe yelken açmaya hazırdır.”

Başbakan Binali Yıldırım, Atatürk’e yöenlik ‘hakaret’lere de değindi: Cumhuriyetin kurucularına öyle veya böyle dil uzatmak hiç kimsenin haddi ve hakkı değildir. Türkiye’nin bu kısır tartışmalarla toplumun kardeşlik hukukuna kast eden bu yersiz tartışmalarla kaybedecek 1 dakika dahi vakti yoktur.