Ana sayfa Sürmanşet Başbakan’dan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça açıklaması: Yapacak bir şey yok

Başbakan’dan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça açıklaması: Yapacak bir şey yok

PAYLAŞ

KHK ile ihraç edilen ve işlerine geri dönmek için açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya dair hükümetten 104 gün sonra açıklama geldi.

ETHA’nın haberine göre, Yunanistan dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendisine gönderdiği mektubun, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’yla ilgili olduğunu açıkladı.

Kılıçdaroğlu’nun daha önce basına açıkladığı mektupla ilgili bilgi veren Yıldırım, şunları söyledi: “Mektup meselesi şu, iki öğretim üyesi açlık grevine başladı. Bunlarla ilgili sayın Kılıçdaroğlu ‘Konuyla ilgilenin, bu arkadaşlara bunlar için tehlike arz etmeden müdahale edin’ diye ricada bulundu. Ben de Başbakan Yardımcımız Nurettin Canikli’yi görevlendirdim. Arkadaşların aileleriyle buluştu görüştü. Eylemi sonlandırmalarını istedi. Burada olumlu bir yaklaşım göremedik. Aileler aksine biz bu eylemlerden gurur duyuyoruz, asla da bırakmayı düşünmüyoruz gibisinden tutum içine girdiler. İstedikleri şu, herhangi bir itiraz komisyonuna girmeden göreve iade edilsinler. Biz de dedik ki komisyona girsinler titiz şekilde değerlendirilir dedik. Başka ne yapabiliriz. Örgüt ilişkisi yüzünden bir gözaltı yapılmış. Ben Başbakan olarak yargısal faaliyetlere ‘kardeşim niye böyle yapıyorsunuz’ diyecek durumda değilim. İnsani bakımdan gereken çalışmaları yaptık. Gördük ki iş ideolojik boyuta taşınmış, yapacak fazla birşey yok. O yüzden Kemal Kılıçdaroğlu bu örneği vermekle isabetli yaklaşım göstermedi.”