Connect with us

Sürmanşet

Başbakanlık, ‘örtülü ödenek artışının sebebi personel’ dedi, rakamlar yalanladı

Published

on

Başbakanlık’ın açıklanan 2016 faaliyet raporunda örtülü ödenek harcamalarına da değinildi. Buna göre, Başbakanlık’a 2016’da 1 milyar 295 milyon 211 bin TL ödenek tahsis edildi. Başbakanlık ise aynı yıl 2 milyar 438 milyon 101 bin 820 TL harcadı. Aradaki büyük sapma da, örtülü ödenekten kaynaklandı. Toplam harcamanın yaklaşık 1.2 milyar lirası örtülü ödeneğe gitti. Bu da, toplam harcamanın yüzde 48.9’una denk geldi.

Raporda, başlangıç ödeneği ile yıl sonunda harcanan miktar arasındaki sapma ise şöyle belirtildi:

“Mal ve hizmet alımları tertibinde de başlangıç ödeneğine göre yıl sonu harcamasında önemli sapma görülmektedir. Bu sapmanın sebebi 5018 sayılı Kanun’un 24’üncü maddesine göre devletin yüksek hak ve menfaatleri doğrultusunda gereksinim duyulan, çoğunluğu istihbarat hizmet alımları olarak değerlendirilebilecek örtülü ödenek harcamalarından kaynaklanmaktadır. Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ile iz ödeneği konulan bu tertibe yıl içinde ihtiyaçlar doğrultusunda Maliye Bakanlığı’nca ödenek kaydedilmektedir. 2016 yılı içinde bu tertibe 1 milyar 192 milyon 155 bin 706 TL ödenek kaydedilerek harcanmıştır.”

PERSONEL YALANI

Rapora göre, Başbakanlık, personeline yönelik harcamada da artış kaydetti. Buna neden olarak da “personel sayısındaki artış” gösterildi. Ancak rapora göre, personel sayısı, bir önceki yıla göre yaklaşık 400 kişi azalmış görünüyor. Bir önceki yıl personele 120 milyon lira harcanırken rakam 2016’da 147 milyon lirayı buldu.

Sözcü’den Eli Ekber Ertürk’ün haberine göre, Başbakanlık’ta 1.765’i kadrolu, 170’i sözleşmeli, 318’i de geçici olmak üzere 2 bin 253 personel görev yapıyor. Raporda, bir önceki yıl toplam personel sayısı 2 bin 606 olarak gösterildi.

Spor

3 Avrupa kulübü onu istiyor

Published

on

By

West Ham United, Trabzonspor formasını giyen Okay Yokuşlu’ya resmen talip oldu. Sevilla’nın da Milli futbolcuyla ilgilendiği belirtiliyor. İngiliz ekiplerinden West Bromwich de Okay için gözlemci gönderdi.

Ona ‘Yeni Busquets’ diyorlar

Okay için Yeni ‘Sergio Busquets’ tanımlamasını yapan As gazetesi 23 yaşındaki oyuncunun Sevilla’da Nzonzi’nin yerini alabileceğini yazdı. Gazete Sevilla’nın bu mevki için Genk’ten Norveçli futbolcu Sander Berge’le de ilgilendiğini ancak Belçika ekibinin 15 milyon euro’dan aşağısını kabul etmediğini bildirdi. 

8 milyon euro

Okay Yokuşlu’nun 8 milyon euro’ya transfer edilebileceği de vurgulandı.

Continue Reading

Sürmanşet

Bahçeli’ye, vatandaş olmasına tepki gösterdiği robotun tasarımcısından yanıt geldi

Published

on

By

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Suudi Arabistan’ın geçen yıl robot Sophia’ya vatandaşlık vermesine, “Suudi Arabistan ne yapmak istemektedir?” diye tepki göstermişti; robotun tasarımcısından yanıt geldi.

Sophia, dünyanın en gelişmiş insansı robotlarından. Sohbet edebiliyor, duygularını gösteriyor, dahası tercih yapabiliyor. Hong Kong merkezli Hanson Robotics’in geliştirdiği Sophia, geçtiğimiz ekim ayında ilk vatandaş robot olarak dünyanın gündemine oturmuştu. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Sophia’ya vatandaşlık vermişti.
 

Devlet Bahçeli’nin tepki gösterdiği robot Sophia Türkiye’ye geliyor

Bu adıma en ilginç tepkilerden biri, MHP Lideri Devlet Bahçeli’den gelmişti; “Suudi Arabistan bir Hollywood yıldızına benzetilen robota vatandaşlık vererek ne yapmak, nereye varmak istemektedir? Nasıl bir hüsran, husumet kutsal topraklarda hâkimiyet kurmuştur?” demişti.

Bahçeli’nin sözlerine ve yapay zekâ teknolojisinin geldiği noktayı, robotu tasarlayan ve şirketin sahibi olan ABD’li mühendis Dr. David Hanson’dan yanıt geldi. Hong Kong’dan Skype aracılığıyla Habertürk’e konuşan Hanson, Bahçeli’nin sözleriyle ilgili şunları söyledi: “Tabii ki Suudi prens adına konuşamam ama bildiklerimi dile getirebilirim. Prens insan hakları konusunda bazı adımlar atmak istiyor, kadın haklarını genişletmeye çalışıyor. Bir robota vatandaşlık vermesi, bu yaklaşımını gösteriyor. Ayrıca Sophia’yı sadece Hollywood’dan, Audrey Hepburn’den değil dünyadaki pek çok kültürden esinlenerek yarattım. Mesela Nefertiti’den, Kanada’daki yerli halk İnuit’lerden, hatta eşimden etkilendim. Kültürler arasında köprü olacak bir robot olmasını istedim. Bu amaçlarımıza korku ve milliyetçilikle cevap veren herkes, yaratıcılığın ve ilerlemenin önünü kesiyor. “

Sophia’yla birlikte nisanda bir etkinlik için Türkiye’ye gelecek olan Hanson, “O ziyarette Bahçeli’yle görüşüp kendisini anlatır mı?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Tabii ki. Eğer siyasetçiler yeterince cesursa, Sophia tabii ki onlarla sohbet etmeye açık.”

Continue Reading

Spor

Volkan Demirel dümene geçti

Published

on

By

Aykut Kocaman ile aradaki buzları eriten Volkan Demirel, takımda moralleri yükseltmek için kolları sıvadı.

Deneyimli file bekçisi, her idmanda arkadaşlarına konuşmalar yapıyor.

Volkan, peş peşe gelen 2 yenilgiye rağmen hiçbir şeyin bitmediğini hatırlatıp, “Oynayacağımız 10 maç daha var. Bunların hepsini kazanabilecek kalitedeyiz. Yeni Malatya ve Galatasaray galibiyetleri, biz iyeniden havaya sokar, rakiplere ise güçlü bir mesaj olur. Bize düşen, birlik olup, sahada sonuna kadar mücadele etmek” dedi.

Continue Reading

Çok Okunanlar