Ana sayfa Editörden Başdanışman: Cumhurbaşkanımız kimseye talimat vermiyor, emir vermiyor

Başdanışman: Cumhurbaşkanımız kimseye talimat vermiyor, emir vermiyor

PAYLAŞ

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Erdoğan’ın yargıya müdahale ettiğine dair iddiası sonrası CHP’li Bülent Tezcan’ın kamuoyuna açıkladığı belgeyi eleştiren Erdoğan’ın Başdanışmanı İlnur Çevik, “Belge dediği şey Cumhurbaşkanımızın yaptığı yargıya suç duyurusu… Bununla Cumhurbaşkanımız kimseye talimat vermiyor, emir vermiyor” dedi.

İlnur Çevik’in Yeni Birlik’te yer alan yazısının ilgili kısmı şöyle:

“Meşhur Ankara-İstanbul yürüyüşünde Kemal Bey Çamlıdere bölgesinde CHP Meclis Grup toplantısı yapmaya kalktı ve her grup toplantısında olduğu gibi büyük bir bomba açıklama yapıyormuş edasıyla Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yargıya müdahale ettiğini ve daha kötüsü yargıya talimat verdiğini iddia etti ve elinde buna dair belge olduğunu söyledi… Kemal Bey bu iddialarını ispat ederse Cumhurbaşkanımızın istifa etmesi gerektiğini söyledi ve haksız çıkarsa siyaseti bırakacağını açıkladı…

Bizim ümidimiz Kemal Bey o yollarda yürüdükçe zihninin açılacağı ve daha sağlıklı düşüneceği yönündeydi ama beklenen olmadı, olmuyor… Aksine Kemal Bey daha saldırgan oldu.

Ama olay aydınlanınca birilerinin yine Kemal Bey’e yanlış bilgi verdiği ortaya çıktı… Kemal Bey her zamanki gibi “talimat” ile “suç duyurusunu” birbirine karıştırmış…

Belge dediği şey Cumhurbaşkanımızın yaptığı yargıya suç duyurusu… Bununla Cumhurbaşkanımız kimseye talimat vermiyor, emir vermiyor… Bütün yaptığı hepimizin hakkı olan bir hakkı kullanarak “bana göre burada bir suç işleniyor, gerçekten bu doğru mu” diye savcıya başvuruyor.

Ama Kemal Bey tabii ki öküz altında buzağı arayanların sözlerine kanıp yine zor duruma düşürülüyor… Ama bu Kemal Bey’i utandırmasın. Sakın siyaseti bırakmaya kalkmasın çünkü o bize daha yıllarca lazım… Onun gibisini AK Parti bir daha nerede bulacak?”

Bülent Tezcan kamuoyuna açıklamıştı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, MYK toplantısının ardından Kemal Kılıçdaroğlu’nun dile getirdiği yargıya talimatın belgesini açıklamıştı. CHP’li Tezcan, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği gizli ibareli yazı ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına bir talimat gönderildiğini belirterek, gerçek gündem.com internet haber sitesine kaçak saray haberleri nedeniyle kanuni işlem başlatılmasının istendiğini söylemişti. Tezcan, “Anayasa Mahkemesi kararına uymuyorum, saygı da duymuyorum diye Erdem Gül ile ilgili tahliye kararı verildiğinde açıklamayı yapan kendisi o zaman Cumhurbaşkanı makamında değil miydi? Hakimlere dönüp siz de bu karar uymayabilirsiniz diyen kendisi değil miydi? 138. maddenin ihlali bu değil mi?” diye konuşmuştu.